Ciekawe ile osób zastanawia się, co się stanie, gdy na świecie zabraknie węgla i ropy. Jak do tej pory, są to podstawowe źródła energii, które wykorzystujemy do produkcji prądu elektrycznego, ciepłej wody itp. Człowiek jednak dosyć intensywnie eksploatuje te wszystkie źródła, gdyż potrzeba na całym świecie coraz więcej energii i paliwa. A wiadomo, że gdy eksploatacja ta będzie w dalszym ciągu kontynuowana, za jakiś czas, po prostu tych paliw zabraknie i ludzie będą mieli wile problemów z ogrzewaniem domów, z jazdą samochodem, czy z gotowaniem obiadów.
Energia odnawialna
Dlatego też, coraz istotniejsza jest próba wykorzystywania energii odnawialnej, którą daje nam Słońce, wiatr czy też woda. Można powiedzieć, że są to niewyczerpalne i co bardzo istotne darmowe źródła energii, dlatego też powinno się z nich jak najwięcej korzystać. Wydaje się, że ludzie zaczynają to rozumieć i dlatego widzimy, że powstaje wiele systemów, które produkują np. prądelektryczny z energii słonecznej.
Znakomitym przykładem mogą być tu instalacje fotowoltaiczne, które są coraz częściej wykorzystywane w naszym życiu. Są to specjalne ogniwa, które pochłaniają promienie słoneczne i na skutek specjalnych procesów, wytwarzają prąd elektryczny. Instalacje fotowoltaiczne powstają zazwyczaj tam, gdzie potrzeba nam wytworzyć niewielkie ilości energii elektrycznej, a w pobliży nie ma doprowadzonych kabli, które mogą ten prąd dostarczyć.
Mówimy tu o oświetleniach na lampkach znajdujących się na wieżach lub wysokich budynkach, o oświetleniach znaków drogowych, o zasilaniu parkomatów itp. Ale oczywiście instalacje fotowoltaiczne, mogą zasilać i inne urządzenia i sprzęty, które wymagają więcej energii. Nie ma z tym żadnego problemu, jeśli tylko użyjemy dużej ilości ogniw.
Przykładów jest coraz więcej
podobnych przykładów dotyczących wykorzystania energii ze źródeł naturalnych możemy podać oczywiście więcej. Widzimy bowiem wiele wiatraków, które wykorzystując siłę wiatrów tworzą prąd elektryczny, czy napędzane wodę elektrownie wodne. Jest to znakomita wiadomość, gdyż dzięki temu zasoby węgla czy ropy naftowej będą służyły nam o wiele dłużej.