Elewacja piętrowego domu – inspiracje

elewacje piętrowego domu

Domy piętrowe cieszą się stałą popularnością, choć czasami ustępują nieco miejsca obiektom parterowym czy tym uzupełnionym o poddasze. Obecnie wielu inwestorów decyduje się na postawienie dobrze znanego dwupiętrowego domu, w którym będzie dosyć miejsca dla domowników, a być może także do pracy. Niestety, takie obiekty bywają przytłaczające. Decydując się na dom piętrowy elewacje warto przemyśleć już na etapie projektowania nieruchomości. Odpowiednie zestawienie kolorów i materiałów pomoże poprawić proporcje budynku. Przydatne mogą się okazać także urozmaicenia elewacji, takie jak balkony, tarasy, wykusze czy loggie.

Dom piętrowy – jaka elewacja będzie najlepsza?

W domach piętrowych najlepiej sprawdzają się urozmaicone elewacje. Jednak to, jakimi metodami osiągnie się ową różnorodność, zależy już od samego inwestora. Opcji jest naprawdę sporo, dzięki czemu trudno będzie trafić na drugi taki sam dom piętrowy elewacja może być uzupełniona drewnianymi wstawkami. W modzie są ostatnio chociażby okiennice. Wydawało się, że odeszły w niepamięć, ale architekci zachęcają do dania im szansy. Elewację domu piętrowego często dzieli się na dwa kolory, jeden pokrywa parterową część budynku, drugim maluje się ściany zewnętrzne na piętrze. Takie rozwiązanie może się sprawdzić, ale wymaga rozwagi. Zwłaszcza w kwestii dopasowania tych dwóch barw. Bezpieczniejszym pomysłem będzie jednolita elewacja, urozmaicana miejscami przez inne kolory bądź materiały. Nie bez powodu pomiędzy oknami na piętrze często umieszczane się drewniane deski lub odmienne akcenty kolorystyczne. To sposób na optyczne obniżenie budynku, przez co nie wydaje się on tak przytłaczający.

Dom piętrowy elewacja to nie wszystko

Poza kolorem farby elewacyjnej na proporcje domu pozytywnie wpływają załamania, wnęki oraz wykusze. Chodzi o to, by przełamać gładką powierzchnię ściany, dzięki czemu budynek zyska lekkość i nie będzie się wydawał nienaturalnie wysoki. Na poziomie parteru ciekawym pomysłem jest ganek. Można go zastosować, bez względu na styl domu. Z kolei na piętrze dobrze prezentują się okna narożne, a jeżeli to możliwe balkon lub loggia. Na każdym z tych elementów skorzysta dom piętrowy jaka elewacja będzie najlepsza na budynku o nieregularnej bryle? Im więcej urozmaiceń, tym bardziej stonowana powinna pozostawać ściana zewnętrzna. Nie bez powodu tak wiele domów piętrowych pokrywa się białą farbą. Fragmentarycznie można natomiast zastosować paletę szarości, brązów, a nawet ciepłych odcieni różu. Zwłaszcza tych niezbyt nasyconych czy rozbielonych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-efektownych-zestawien-kolorow-elewacji-domow-pietrowych

Dodaj opinię