Gatunki drewna – jakie jest zastosowanie poszczególnych?

różne rodzaje drewna

Mamy mnóstwo różnego rodzaju gatunków drzew. Niektóre z nich dopiero są przez nas odkrywane, inne natomiast znane już od bardzo dawna. Poszczególne gatunki służą do wyrobu mnóstwo rzeczy, najczęściej oczywiście tworzy się z nich meble, drzwi, czasem również bibeloty. Jakie gatunki do czego służą? Gdzie najlepiej je wykorzystywać i dlaczego?

Drewno dębowe i bukowe

Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna, jest oczywiście drewno bukowe. Jest ono bardzo ciężkie dlatego też meble z niego wykonywane, również cechują się sporą wagą. Jak już zostało to wspomniane, wykonuje się z niego przede wszystkim meble. Jednak jest także świetnym materiałem na sklejki, parkiety czy też na płyty wiórowe. Poza tym można z niego wytwarzać również inne przydatne rzeczy, jak przykładowo beczki. Służy również do wyrobu niektórych narzędzi, części maszyn oraz skrzynek. Także wiele przedmiotów codziennego użytku, wytwarza się właśnie z drewna bukowego. Ma ono także bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym. Służy do wyrobu papieru, węgla drzewnego czy też octu drzewnego. Gatunki drewna zastosowanie mają bardzo szerokie, drewno bukowe jest tego zdecydowanie bardzo dobrym przykładem.

Różne zastosowania drewna

Rodzaje właściwości i zastosowanie drewna, są również bardzo ciekawe w przypadku drewna dębowego. Drewno to cechuje się tym, że przede wszystkim jest bardzo twarde. Poza tym jest także ciężkie i jego obróbka nie należy do najłatwiejszych. Głównie stosuje się je do wytwarzania mebli, ale również przydatne jest w stolarce wewnętrznej budowlanej. Ma wysoką odporność na ścieranie, dlatego bardzo często wyrabia się z niego klepkę podłogową. Wyroby z tego drewna, po latach naturalnie ciemnieją. Dzieje się tak od kontaktu z wodą. Tego gatunku drewno również bardzo szybko reaguje ze środkami chemicznymi, między innymi z farbami. W przypadku dużych mrozów, drewno dębowe może pękać. Dzieje się tak ze względu na bardzo duże wewnętrzne naprężenie. Dlatego też nie wytwarza się z niego mebli czy też elementów stolarki, które są przeznaczone na zewnątrz. Świetnie się jednak nadaje do wykonywania elementów, które mają być wewnątrz.  Jak widać poszczególne rodzaje drewna, mają bardzo szerokie i bogate zastosowanie. Dzięki podstawowej wiedzy na temat gatunków, można bardziej świadomie dobierać drewno do swojego domu czy też kupować meble. Każdy rodzaj drewna ma swoje upodobania, ale i pewne wady, na które również należy zwrócić uwagę. Z każdym rodzajem drewna należy się również odpowiednio obchodzić, by go nie zniszczyć. Więcej przydatnych informacji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-dobierac-rodzaj-drewna-w-zaleznosci-od-zastosowania

Dodaj opinię