Jak ciekawie zaaranżować elewację w kolorze brzoskwiniowym

Kolor brzoskwiniowy jest często wybierany jako łagodniejszy, pastelowy odcień koloru pomarańczowego. Inne popularne, również odnoszące się do niego określenie, to pomarańczowo – różowy. Jest to ciepły, jasny i pełen energii kolor przywodzący na myśl owocową świeżość i piękno jesiennych liści. Choć brzoskwiniowe elewacje kojarzą się w pierwszej kolejności z budownictwem śródziemnomorskim, to z powodzeniem odnajdują się również w stylu nowoczesnym.

Zalety ciepłej, jasnej elewacji w kolorze brzoskwiniowym

Pomalowanie elewacji na kolor brzoskwiniowy posiada wiele benefitów, nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym. Oto niektóre z nich:

  • Kolor brzoskwiniowy korzystnie wpływa na nastrój – poprzez swój ciepły, przyjazny charakter wykazuje działanie odstresowujące i ułatwia pozytywne nastawienie do życia.
  • Dodaje energii – podobnie jak czerwień czy mocny pomarańcz, kolor brzoskwiniowy również dodaje energii do życia i działania, lecz zarazem jest bardziej stonowany, a dzięki temu łatwiejszy do zaaranżowania.
  • Wykazuje odporność na promienie słońca – jasne, ciepłe barwy  są odporniejsze na niszczące działania słońca – jest to szczególnie istotne w miejscach, które bywają mocno nagrzewane w ciągu dnia.
  • Jest to kolor wyrazisty – ta cecha sprawia, że wygląda interesująco i przyciąga uwagę, choć zarazem nie jest jaskrawy ani przesadnie dominujący.
  • Dobrze się prezentuje – i to zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych kolorów, dzięki czemu można go wykorzystać na wiele sposobów i w różnych zestawieniach.

Do czego pasuje kolor brzoskwiniowy?

Kolor pomarańczowo – różowy można zaaranżować na wiele sposobów. Jeśli dom jest otoczony przez roślinność, to dobrym pomysłem może się okazać przełamanie brzoskwiniowych ścian za pomocą zielonych dodatków, którymi mogą być na przykład okiennice. Klasycznym rozwiązaniem będzie zwieńczenie domu czerwoną dachówką, jeżeli zaś dom ma reprezentować styl nowoczesny, to warto uzupełnić brzoskwinię innym kolorem – najlepiej odpowiednio dobraną barwą z zakresu szarości, bielą albo nawet grafitem – sprawdzą się one zarówno jako drugi kolor ścian, jak i jako barwa dodatków. Innym sposobem przełamania koloru brzoskwiniowego, jest dodanie drewnianych, albo drewnopodobnych elementów, gdyż kolor ten bardzo dobrze z nimi współgra.

Podsumowanie

Jeśli chcemy, aby elewacja naszego domu wywoływała pozytywne, podnoszące na duchu skojarzenia i lubimy ciepłą, jasną a zarazem do pewnego stopnia stonowaną kolorystykę, to warto rozważyć użycie koloru brzoskwiniowego. Takie rozwiązanie będzie dobrą, a przy tym mniej oczywistą alternatywą dla innych ciepłych kolorów takich jak pomarańcz, czerwień albo żółć. W wypadku bardziej klasycznych aranżacji, kolor brzoskwiniowy przywodzi na myśl kraje śródziemnomorskie, które w Polsce kojarzą się często z beztroską i wakacyjnym wypoczynkiem. Z kolei w aranżacji nowoczesnej, może być wyrazistym elementem wybijającym się spośród mniej kolorowego tła.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-oryginalnych-elewacji-w-kolorze-brzoskwiniowym-inspiracje

< Poprzedni artykuł
Luksfery w aranżacji wnętrz
Następny artykuł >
STYL LOFTOWY

Dodaj opinię