Jak zaprojektować ogród wokół domu – poradnik

planowanie ogrodu przy domu

Jedną z głównych przyczyn wyboru domu zamiast mieszkania jest możliwość posiadania własnego ogrodu. Kiedy już ma się ten wymarzony teren, trzeba jeszcze dobrze go wykorzystać.
Największym błędem przy zakładaniu ogrodów jest brak planowania. Ktoś, kto zamierza stworzyć plan, już przez to jest na najlepszej drodze, by mieć piękny, funkcjonalny, relaksujący ogród. Zajmie to trochę czasu, ale projektowanie ogrodu przy domu nie jest trudne. Zaczyna się od ogólnej wizji, a później nanosi kolejne elementy na plan.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

W pierwszej kolejności trzeba ustalić, jakie funkcje ma pełnić ogród i jaki ma być jego styl. Dzięki temu będzie wiadomo, co ma znaleźć się w projekcie. Zawsze teren zielony przy domu ma pełnić funkcje: ozdobną i wypoczynkową. Dla ozdoby sadzi się krzewy, kwiaty, robi się skalniak. Z myślą o wypoczynku planuje się miejsce na meble ogrodowe i na altanę. Ogród to część blisko ulicy, czyli przed domem, i obszar w głębi działki. Planowanie ogrodu przed domem z reguły dotyczy obszaru o mniejszej prywatności. Jest to reprezentacyjna część. Obszar w głębi pełni i funkcję ozdobną, i wypoczynkową. W zależności od indywidualnych potrzeb istotne mogą być i inne funkcje np. miejsce do zabaw i gier dla dzieci. Część działki zajmie strefa gospodarcza z garażem i to także musi się znaleźć w planie. Myśląc o swojej wymarzonej zielonej przestrzeni, warto zainteresować się stylami ogrodów. Może spodoba się pomysł inny niż najczęściej powielane rozwiązania. To trzeba będzie uwzględnić w projekcie. Nowoczesny ogród w stylu zen, gdzie najważniejsza jest pusta przestrzeń, różni się bardzo od pełnego kwiatów i warzyw ogrodu wiejskiego.

Planowanie ogrodu przy domu – zasady

Wiadomo, co ma być, jaki styl ma mieć ogród, można więc nanosić wszystko na plan. Zajmując się tym, trzeba mieć na uwadze pewne zasady. Jak już projekt będzie gotowy, trzeba będzie go pod tym względem jeszcze sprawdzić. Planowanie ogrodu krok po kroku to żmudne zajęcie, więc można coś przeoczyć. Uwzględnić trzeba wielkość ogrodu i konieczność jego pielęgnacji. Jeśli jest mały, nie sadzi się dużych drzew ani rozłożystych krzewów. Mając na uwadze pielęgnację, trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości pod tym względem (czas, zdrowie, wiedzę ogrodniczą). Pielęgnacja to także koszenie trawnika. Trzeba zadbać, by nie było to utrudnione. Inne ważne zasady to: czytelny podział na różne strefy, zadbanie o dobrą komunikację i o oświetlenie, uwzględnienie wyglądu ogrodu zimą. I zimą ogród powinien ładnie się prezentować. Kiedy jest już projekt, został sprawdzony pod kątem zasad, można zacząć go realizować. Zaczyna się od prac ziemnych, od sadzenia drzew i wykonywania architektury ogrodowej. Kończy się na sadzeniu kwiatów i umieszczaniu różnych ozdób w ogrodzie. Więcej przydatnych  informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zaplanowac-ogrod-wokol-domu-porady

Dodaj opinię