Jak zaprojektować pokój w stylu skandynawskim dla dziecka.

Ascetyczny styl skandynawski kojarzy się z przestronnymi, jasnymi pomieszczeniami, drewnianymi dodatkami i wielopunktowym oświetleniem. Styl ów stanowi miejsce, w którym nowoczesność przeplata się z tradycją. Urządzenie pokoju dziecinnego w tym stylu jest dobrym pomysłem – jasny pokój napawa optymizmem, ponadto złamane odcienie bieli i jasne szarości w żadnym razie nie wyglądają sterylnie – wystarczy dobrać odpowiednie drewniane dodatki oraz parę dodatkowych akcentów charakterystycznych dla pokoju dziecka, aby całość wyglądała nie tylko schludnie ale i przytulnie.

 

Kolory ścian skandynawskiego pokoju dla dziecka

W wypadku pokoju dziecinnego lepiej nie decydować się na czystą biel ścian – takie rozwiązanie jest właściwe dla szwedzkiej odmiany stylu skandynawskiego, która charakteryzuje się największym minimalizmem – urządzając pokój dla najmłodszych członków rodziny lepiej sięgnąć po mniej surową stylistykę duńską, bądź po lubującą się w geometrycznych formach stylistykę finlandzką. Złamane odcienie bieli, jasne odcienie szarości lub delikatne, pastelowe odcienie błękitu sprawdzą się tutaj zdecydowanie lepiej. Aby dobrane kolory prezentowały się jak najlepiej, należy również zadbać o oświetlenie – najlepiej zamontować oświetlenie wielopunktowe, warto również postarać się, aby do pokoju docierało dosyć dziennego światła.

 

Drewniane dodatki w pokoju dziecka w stylu skandynawskim

W aranżacjach rodem z północy Europy nie może zabraknąć drewna. Dotyczy to zwłaszcza pokoju dziecinnego, który dzięki obecności tego naturalnego surowca stanie się cieplejszy i zyska na przytulności. Znakomitym pomysłem jest zastosowanie drewnianej podłogi, mebli i ram łóżka – jeśli w pociech w pokoju ma być więcej może to być łóżko piętrowe. Sprawdzą się również drewniane półki na książki czy nawet dekoracje ścienne z tegoż materiału. Choć tymi dodatkami można wprowadzić nieco koloru, powinny być to nadal stonowane pastelowe barwy – mocniejsze akcenty i tak zapewne pojawią się w sposób naturalny – chociażby w postaci zabawek i grzbietów ułożonych na półkach książek.

 

Funkcjonalny minimalizm skandynawskiego pokoju dziecka

Choć urządzanie pokoju dziecinnego jest co do zasady szczególną sytuacją, w której reguły aranżacyjne można nagiąć nieco bardziej niż zazwyczaj bez szkody dla ostatecznego efektu, to jednak aby pokój zachował planowany wydźwięk, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Zapewne najistotniejszą regułą, którą należy się w tym wypadku kierować, jest właściwa dla stylu skandynawskiego reguła funkcjonalnego minimalizmu – w praktyce oznacza to, że po pierwsze należy unikać przeładowania – zbyt duża ilość dodatków sprawi, że pokój nie będzie się wydawał tak jasny i przestronny jak powinien. Po drugie warto zadbać o to, aby zdecydowana większość dodatków posiadała funkcję praktyczną – elementy wyłącznie dekoracyjne powinny stanowić zdecydowaną mniejszość.

 

Zakończenie

Nie ulega wątpliwości, że styl skandynawski posiada wiele zalet, także jako styl pokoju przeznaczonego dla dziecka. Przestronność oraz schludny i stonowany, lecz zarazem nie pozbawiony ciepła wygląd działają odprężająco, tworząc dobre tło do zabawy, nauki i wypoczynku. Oprócz tego ograniczona liczba dodatków z pewnością ułatwi utrzymanie pomieszczenia w czystości, co również stanowi zaletę, której wartość trudno przecenić.

 

Za mało inspiracji? Poczytaj więcej w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/inspirujace-pomysly-na-salon-w-nowym-stylu-skandynawskim

Dodaj opinię