Karmnik DIY – jak go zrobić?

karmnik dla ptaków diy

Zimą ptaki niekiedy mają problem z tym, by znaleźć dla siebie pożywienie. Gdy spadnie duży śnieg, trudno im szukać go na ziemi. Podobnie jest wtedy, gdy ziemia zamarza. Jak w takiej sytuacji można im pomóc? Dobrym pomysłem bez dwóch zdań jest stworzenie karmnika. Jego budowanie może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny. Warto chociażby w ten sposób pokazywać dzieciom, jak ważne jest pomaganie zwierzętom w potrzebie.

Z czego warto zrobić karmnik?

Przystępując do robienia karmnika wiele osób na samym początku zastanawia się, z czego można zrobić karmnik dla ptaków. Tak naprawdę do wykonania tego zadania, można użyć mnóstwa rzeczy. Niektóre osoby korzystają z plastikowych butelek, z gałązek czy też z różnego rodzaju materiałów sztucznych. Z czego zrobić karmnik dla ptaków, by był on jednak najbardziej funkcjonalny? Dobrze jest skorzystać bez wątpienia z drewna. To najlepszy materiał na wykonanie karmnika, ponieważ jest on naturalny. Choć materiały takie jak plastik mogą wydawać nam się lepsze, ponieważ są zdecydowanie bardziej odporne na różne czynniki atmosferyczne, ich wytrzymałość nie przetrwa próby czasu. Natomiast drewno może być funkcjonalne przez lata, a przecież karmnik chcemy zbudować właśnie po to, by służył ptakom jak najdłużej. Drewno może mieć różne pochodzenie. Możemy je zakupić chociażby w sklepie. Wówczas wystarczy nam nabycie jednej większej deski. Można także skorzystać z drewna, które mamy w domu, przykładowo ze starych mebli. Takie ponowne wykorzystywanie drewna jeśli wciąż jest ono w naprawdę dobrym stanie, to świetna ekologiczne podejście. Na samym początku do stworzenia karmnika jest oczywiście potrzebna odpowiednio docięta deska, która będzie jego podłogą. Kolejna kwestia to natomiast docięcie listewek. Takie listewki zabezpieczają karmnik przed niekontrolowanym wysypywaniem się z niego pokarmu. Gy do karmnika zlatuje się wiele ptaków, wówczas przez przypadek mogą one niestety wyrzucać nieco ziaren. Kolejną częścią jest docięcie czterech drewnianych filarów, na których osadzony zostanie daszek. Taki daszek może mieć różnorodne kształty. Może być płaski czy też dwuspadowy.

Czym zabezpieczyć drewno karmnika?

Karmnik może mieć oczywiście charakter całoroczny. Warto jednak mieć świadomość tego, że najbardziej jest on potrzebny ptakom zimą. By był on zatem odporny na śnieg czy też mrozy, warto pokryć go impregnatem do drewna. W takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że drewno wytrzyma nie tylko jeden sezon. Takie impregnowanie co jakiś czas należy powtarzać. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/karmniki-dla-ptakow-5-inspiracji

Dodaj opinię