Konserwacja drewnianych schodów i poręczy – krok po kroku

renowacja starych drewnianych schodów

Drewniane schody to nie tylko element typowo użytkowy, ale również dekoracyjny. Dodają wnętrzom uroku, ocieplają je i budują niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Jak jednak wszystko inne, po pewnym czasie wymagają odświeżenia. Można oczywiście zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, jednak wiąże się to znacznymi kosztami. Dlatego, jeżeli tylko dysponujemy kilkoma dniami wolnego, chęciami oraz cierpliwością, możemy wykonać tę pracę samodzielnie. Zwłaszcza, że renowacja schodów wewnętrznych drewnianych wcale nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem.

Renowacja schodów drewnianych – kiedy jest potrzebna?

Po czym poznać, że nasze schody wymagają odnowienia? Otóż najbardziej oczywistymi sygnałami jest łuszczący się i pękający lakier, wytarte stopnie oraz zszarzałe, odbarwione elementy. Szczegóły te nie wpływają może na walory użytkowe całej konstrukcji, jednak znacząco obniżają estetykę wnętrza. Ponadto, zaniedbane schody z uszkodzoną powłoką lakierniczą szybciej niszczeją, dlatego warto regularnie wykonywać prace naprawcze.

Renowacja schodów drewnianych krok po kroku

Renowacja schodów zawsze rozpoczyna się od przygotowania powierzchni. W tym celu należy usunąć starą, uszkodzoną powłokę oraz zszarzałą i zniszczoną warstwę drewna. Najlepiej dokonać tego za pomocą szlifierki oscylacyjnej, jeżeli jednak nie mamy dostępu do tego narzędzia, zwykły papier ścierny też zda egzamin. W tym drugim przypadku należy się jednak liczyć z tym, że przedsięwzięcie nieco się przedłuży i będzie wymagało więcej wysiłku. Koncentrując się na stopniach, nie możemy też zapomnieć o pozostałych elementach konstrukcji. Dopiero bowiem renowacja poręczy drewnianych oraz balustrad da naprawdę zadowalający, całościowy efekt. Kiedy już uporamy się z usuwaniem starej powłoki, możemy przystąpić do sprawdzania, czy na drewnie nie ma większych ubytków oraz zadrapań. Jeżeli znajdziemy jakiekolwiek dziury lub pęknięcia, musimy je zamaskować odpowiednio dobraną pod względem właściwości oraz kolorystyki szpachlówką. Następnie, po wyschnięciu masy, powinniśmy ją dodatkowo wygładzić papierem ściernym. Kiedy już uporamy się z wszystkimi powyższymi pracami, możemy przystąpić do ostatniego etapu, jakim jest malowanie. Do tego celu najlepiej wykorzystać olej z dodatkiem wosku, lakier lub bejcę. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się na tę ostatnią, powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć ją lakierem ochronnym opornym na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Wreszcie, rzecz ostatnia i, niestety, znacząco ograniczająca korzystanie z mieszkania na czas remontu – schody na czas schnięcia nowej powłoki powinny zostać wyłączone z użytku. Dzięki temu lakier wyschnie i nabierze określonych przez producenta właściwości. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-odnowic-stare-drewniane-schody-i-porecze

Następny artykuł >
Słynne japońskie ogrody

Dodaj opinię