Malowanie farbą tablicową – nie tylko ściany!

Wydaje się, że moda na farbę tablicową nie minęła. We wnętrzarskich inspiracjach można zobaczyć pomalowane taką farbą ściany w dziecięcym pokoju kuchni. Takie tablice świetnie sprawdzają się jako miejsce do artystycznych szaleństw naszych dzieci. W kuchni natomiast można napisać na nich ciekawe cytaty lub listę zakupów. Jeżeli tablica jest też magnetyczna, może być to świetne miejsce do przyczepiania rodzinnych zdjęć czy rysunkowych wspomnień.

Jak malować farbą tablicową?

Malowanie farbą tablicową nie różni się od malowania tradycyjnymi farbami. Farba ta jest bezpieczna dla domowników, nie wydziela duszącego zapachu i jest wodorozcieńczalna. Produkt (w zależności od producenta) jest też dość gęsty, więc dobrze się go nakłada. Najlepiej użyć do tego wałka, który pozostawi ładniejszy efekt niż pędzel. Przed nałożeniem farby, powierzchnię należy właściwie przygotować. Obszar należy zabezpieczyć taśmą malarską. Następnie oczyścić go i ewentualnie odtłuścić i zagruntować. Po otwarciu puszki farbę tablicową należy dokładnie wymieszać. Po pomalowaniu jednej warstwy, należy ocenić, czy konieczne będą kolejne. W tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta.

Kiedy można korzystać z tablicy?

Farby tablicowe schną dość szybko, jednak farba na pomalowanej powierzchni jest gotowa do użycia dopiero po 30 dniach. Wtedy właśnie jest dostatecznie trwała i odporna. Przed używanie tablicy należy także na całą powierzchnię wetrzeć w nią kredę i wytrzeć szmatką do czysta. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych śladów po kredzie po pierwszym użyciu tablicy.

Farba tablicowa nie tylko na ścianie

Nowy trend to malowanie farbą tablicowa nie tylko ścian! Teraz pod pędzel idą meble albo… lodówki. To świetny sposób na małą metamorfozę naszego pomieszczenia. Zwłaszcza, że farby tablicowe występują w wielu różnych kolorach, nie tylko w czarnym. Jeżeli zaś chcemy pomalować farbą tablicową elementy wyposażenia, na przykład lodówkę albo doniczki, postępujemy w podobny sposób jak ze ścianą. Warto jednak przed tym użyć odpowiedni grunt, tak, by zwiększyć przyczepność naszej farby tablicowej. Pomalowanie wyposażenia wnętrz tablicówką to dobra droga do małych zmian naszych wnętrz tanim kosztem i bez uruchamiania całej machiny remontowej.

A co, jeśli farba tablicowa nam się znudzi?

Proces pozbycia się farby tablicowej nie jest trudny. Możemy odnieś takie wrażenie ze względy na głębokie i intensywny kolor, jaki daje tego rodzaju farba, w szczególności czarny. Jednak jej przemalowanie wygląda podobnie jak z innymi, tradycyjnymi farbami do ścian. Jeżeli tablicówką nam się znudzi, albo nasze pociechy wyrosną już z malowania po ścianach, wystarczy przemalować tablicówką dowolną emulsją. Możliwe jednak, że konieczne będzie użycie kilku warstw, tak aby pokryć głęboką czerń.

Dobra rada: Aby ograniczyć pylenie kredy podczas pisania na naszej nowej tablicy, warto wybrać kredę niepylącą. Nie rozwiąże ona całkowicie nadmiernego pylenia kred, jednak w dużej mierze ograniczy problem. A my unikniemy śladów kredy w innych częściach domu.

 

Dowiedz się więcej na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/sciana-jak-tablica-dzieki-farbie-tablicowej

Dodaj opinię