Czym wyróżniają się kominki antysmogowe?

Obecnie ustawa antysmogowa reguluje kwestie związane z możliwością korzystania z kominków. W niektórych województwach niedozwolone jest korzystanie z pewnych ich rodzajów, ponieważ emitują one zbyt wiele smogu i przyczyniają się tym samym do wysokiego skażenia środowiska. Te regulacje nie sprawiają jednak, że osoby posiadające kominki niższej klasy czy też niedostosowane do obecnych regulacji, zostają postawione przed faktem dokonanym i muszą na własny koszt je wymienić. Dziś przygotowywane są programy wspierające dla takich właśnie ludzi, finansujące w pewnym procencie tego typu zakup. Można zatem w efekcie kupić wybrany przez siebie kominek dużo taniej, jednak musi on spełniać pewne normy.

Jakie wymagania muszą spełniać nowoczesne kominki?

Aby kominek był w pełni bezpieczny, musi spełniać pewne normy. W przypadku kominków antysmogowych, jest to certyfikat ECODESIGN. Takie oznaczenie wyraźnie informuje nas o tym, że może być on zastosowany w województwach, gdzie ustawa została wprowadzona i ma szczególne znaczenie.

Jeśli natomiast chodzi o dofinansowywanie takich kominków to można znaleźć wiele modeli, które się pod nie kwalifikują. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie finansowanie nie jest kompletne. Jednak w razie konieczności wymiany kominka, warto zainteresować się dodatkową kwotą, jaką można otrzymać. W poszukiwaniu dobrej jakości kominków, które mogą być dofinansowywane, warto zaglądać chociażby na tą stronę: https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-pellet-antysmogowe-z-dofinansowaniem.

Takie kominki antysmogowe są zasilane poprzez ekologiczny materiał, jakim jest pellet. To tak naprawdę sprasowane odpady, które pod wysokim ciśnieniem przyjmują postać granulatu. Na rynku można spotkać chociażby pellet typowo roślinny, jednak do kominków stosowany jest pellet drzewny. Powstaje on między innymi z wiórów produkowanych na tartakach i w zakładach drzewnych. To co bardzo ważne to fakt, że do pelletu nie jest konieczna wycinka zdrowych drzew. Można skorzystać w tym wypadku z drzew, które zostały złamane podczas burz, z ich odpadów itp. Jest to zatem w pełni ekologiczne podejście. Pellet powstaje zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych. Jest opałem wysoko kalorycznym, jednak ważne by posiadał odpowiednie certyfikaty EN Plus A1 bądź też Din Plus.

Jakie są główne zalety kominków antysmogowych?

Kominki antysmogowe posiadają wiele zalet i jedną z nich jest chociażby to, że są nastawione na ekologię. Ponadto posiadają funkcję automatycznego rozpalania pelletu, mają zamkniętą komorę spalania, są wyposażone również w aktywny system czystej szyby. Poleca się je również do domów z rekuperacją. Ponadto takie kominki są bardzo bezpiecznymi rozwiązaniami. Na palenisku jest zawsze bardzo mała ilość pelletu. Dlatego też gdyby doszło do jakiejś awarii czy też zakłóceń w działaniu pieca, szybko ta niewielka jego garstka ulega spaleniu. Zazwyczaj zajmuje to około minuty. Bez wątpienia szukając nowoczesnego rozwiązania do domu, warto wziąć pod uwagę kominek antysmogowy.

Dodaj opinię