Montowanie narożników do płyt kartonowo – gipsowych – poradnik

płyty kartonow gipsowe narożniki

Popularność płyt kartonowo – gipsowych nie maleje. Są chętnie wykorzystywane w wykańczaniu wnętrz, począwszy od wyrównywania starych ścian, aż po wydzielanie mniejszych pomieszczeń z dużej przestrzeni. Płyty kartonowo – gipsowe stanowią ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ścian, ich postawienie zajmuje znacznie mniej czasu, a sprawdzają się równie dobrze. Warto jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu takiego materiału. Płyty nie są niestety zbyt odporne na działanie czynników mechanicznych. Najczęściej widać to na narożnikach zewnętrznych, gdzie najłatwiej o uszkodzenia tego typu.

Jakie zalety mają narożniki do płyt karton-gips?

Poświęcanie czasu na dodatkowe wzmocnienia jest uzasadnione zwłaszcza w pomieszczeniach reprezentatywnych. Narożniki do płyt karton-gips powinny znaleźć się w salonie, korytarzu, kuchni czy gabinecie. Warto w nie zainwestować i zamontować je w całym domu. Wszędzie tam, gdzie płyty kartonowo – gipsowe wykorzystano do postawienia ściany, zbudowania wnęki czy półek. Dzięki narożnikom brzegi płyt zyskają odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. A te mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Szczególnie powinni o tym pamiętać rodzice małych dzieci. Narożniki z karton gipsu mają tę dodatkową zaletę, że można je dowolnie przycinać i dostosowywać do swoich potrzeb. Wystarczy para odpowiednich nożyc do blachy. W miejscach mniej narażonych na uszkodzenia alternatywą dla narożników będzie specjalna taśma, wyposażona w metalową wkładkę.

Jak montować narożnik z karton gipsu?

Montaż narożników z karton gipsu nie nastręcza większych problemów, choć wcześniej warto przyswoić podstawy. Podczas zakupów w markecie budowlanym, należy wybrać odpowiedni produkt do szpachlowania. To nim pokryje się miejsce łączenia płyt. W tak powstałą świeżą warstwę wciska się narożnik z karton gipsu. Nadmiar gipsu szpachlowego należy wyrównać, a następnie przy użyciu poziomicy sprawdzić stykające się ze sobą powierzchnie. W ten sposób na bieżąco koryguje się wszelkie nierówności. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dalszych prac wykończeniowych. Płyty kartonowo – gipsowe zyskały odpowiednie wzmocnienie w postaci aluminiowego narożnika. Stały się w ten sposób bardziej odporne na uszkodzenie, co przełoży się na wydłużenie czasu ich użytkowania. Bez konieczności wymiany poszczególnych płyt, za to z możliwością delektowania się estetycznym wnętrzem. Jeżeli do wykorzystania narożników z karton gipsu zniechęca kogoś obawa o wydłużenie czasu remontu, warto przypomnieć sobie, że ta technologia i tak skraca proces budowy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/zabezpieczanie-i-wzmacnianie-naroznikow-z-plyt-gipsowych-porady-eksperta

Dodaj opinię