Naprawa uszkodzonego tynku elewacji – porady eksperta

Tynk na elewacji pełni funkcję dekoracyjną oraz ochronną. W przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń konieczne jest ich niezwłoczne usunięcie. Zakres prac i rodzaj czynności uzależniony jest od przyczyny powstałych zniszczeń oraz ich rozmiaru. Rezygnacja z prac naprawczych spowoduje dalsze uszkodzenia i może prowadzić do niszczenia konstrukcji budynku.

Przyczyny uszkodzeń i ich skutki

Aby naprawa tynku elewacyjnego była skuteczna, trzeba najpierw znaleźć przyczynę powstałych uszkodzeń. Zdarza się, że za widoczne rysy i pęknięcia są odpowiedzialne glony rozwijające się na elewacji. Do ich namnażania może dochodzić wskutek nieprawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej, z powodu nieszczelnych instalacji lub niewłaściwej izolacji przeciwwilgociowej. Glony podczas wegetacji wydzielają związki organiczne, które działają niszcząco na strukturę tynku. W takiej sytuacji naprawa pęknięć tynku zewnętrznego powinna być poprzedzona zabiegami dezynfekcyjnymi, które zabezpieczą elewację przed ponownym zarastaniem. Często zdarza się, że na elewacji pojawiają się widoczne mikropęknięcia, nazywane również fachowo rysami tynkarskimi. Ich powstawanie jest wynikiem prowadzenia prac tynkarskich w zbyt wysokiej temperaturze lub dodaniem do zaprawy nieodpowiedniej ilości wody. Jeżeli mikropęknięcia nie zostaną naprawione, mogą doprowadzić do odspajania się tynku od ściany. Warto wiedzieć, że odspajanie się tynku może być również wynikiem nałożenia zbyt grubej warstwy zaprawy lub skutkiem niezagruntowania podłoża. Prace renowacyjne należy rozpocząć jak najszybciej od przeprowadzenia oceny przyczepności tynku w innych miejscach.

 

Zakres wykonywanych czynności w zależności od stopnia uszkodzenia tynku

W przypadku występowania drobnych uszkodzeń na ścianach zewnętrznych, prace renowacyjne można przeprowadzić samodzielnie. Naprawa tynku na elewacji wymaga dokładnego oczyszczenia ubytku z pyłku, kurzu i innych zabrudzeń. Podczas wykonywania czynności naprawczych należy zwrócić uwagę, by nie uszkodzić znajdującej się pod tynkiem siatki ochronnej oraz materiału docieplającego. Do wypełniania ubytku najlepiej użyć specjalistycznej masy naprawczej lub akrylu. Aby miejsce naprawy było niewidoczne, należy użyć wypełniacza o podobnej ziarnistości, którą ma wcześniej położony tynk. Kiedy masa zaschnie, należy zamalować ją farbą fasadową. Duża dostępność kolorów i odcieni pozwala dobrać barwę idealnie dopasowaną do elewacji.

Nieco bardziej skomplikowana jest naprawa pęknięć tynku spowodowanych np. uszkodzeniami mechanicznymi, gdy doszło do uszkodzenia warstwy izolacyjnej. W takiej sytuacji konieczne jest wycięcie uszkodzonego fragmentu ocieplenia wraz z siatką i wklejenie w otwór nowego materiału. Aby móc wkleić siatkę ochronną na zakładkę niezbędne jest również usunięcie dziesięciocentymetrowej warstwy tynku wokół uszkodzenia. Po wyschnięciu wklejonego styropianu należy wykonać zbrojenie, a następnie wykończyć całość tynkiem i farbą fasadową. Prawidłowo przeprowadzone prace naprawcze elewacji poprawiają jej estetykę i stanowią skuteczne zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Poczytaj więcej na https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/naprawa-uszkodzonego-tynku-na-elewacji-porady-eksperta

Dodaj opinię