Oświetlenie w aranżacji ogrodu

lampy ogrodowe
Projekt ogrodu powinien obejmować oświetlenie. Dzięki niemu uda się podkreślić najładniejsze części ogrodu, czyniąc go zarazem bardziej praktycznym. Przydomowa przestrzeń jest często wykorzystywana jako miejsce letnich spotkań z przyjaciółmi, które mogą przeciągnąć się do późnych godzin wieczornych. Wówczas bez oświetlenia ani rusz. Z kolei w chłodniejsze miesiące rozmieszczone w ogrodzie lampy podnoszą bezpieczeństwo, ułatwiając też poruszanie się po chodniku czy podjeździe. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy dni są krótkie i szybko zapada zmrok.

Jak zamontować lampy w ogrodzie, aby służyły jak najdłużej?

Podczas wybierania opraw oświetleniowych należy zwrócić uwagę na wskaźnik odporności poszczególnych modeli. Lampy powinny być przystosowane do działania na zewnątrz. Te o wartości IP powyżej 44 dobrze znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Są też wodoszczelne, choć w przypadku oświetlenia ogrodowego oczka wodnego bądź fontanny potrzebna jest dodatkowa ochrona przez wnikaniem wilgoci. Zapewniają ją lampy ogrodowe oznaczone IP 67, a nawet 68. Szukając sposobu na oszczędności, warto sięgnąć po nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe. Ciekawym rozwiązaniem są też lampy wyposażone w czujniki ruchu. Działają tylko wtedy, kiedy ktoś jest w ogrodzie. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie problemu wysokich rachunków. Oszczędności generują także lampy solarne wysokiej jakości. Poza brakiem poboru energii elektrycznej, dodatkowym bonusem jest tu łatwy montaż. To istotny aspekt zwłaszcza dla osób, które nie posiadają fachowej wiedzy z zakresu elektryki i nie chcą płacić za podłączenie oświetlenia. Wybierający systemy solarne nie muszą się martwić, jak zamontować lampy w ogrodzie. Wystarczy umieścić słupek w ziemi.

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie?

Montaż to jedno, ogromne znaczenie ma jednak także projekt ogrodowego oświetlenia i związane z nim rozmieszczenie źródeł światła. Nietrudno tutaj o pomyłki, dlatego w pierwszej kolejności najrozsądniej postawić na podstawowe oświetlenie punktowe.Jak rozmieścić lampy w ogrodzie w sposób funkcjonalny? Wzdłuż ścieżki i podjazdu umieszcza się najczęściej słupki, oświetlające tę część przestrzeni. Przy czym im dłuższy jest dany odcinek, tym lampy powinny być wyższe. Praktyczne jest także światło nad drzwiami oraz doświetlenie schodów. Profesjonalna aranżacja ogrodu powstaje na bazie przytłumionego oświetlenia, które nie razi w oczy. Kiedy podstawowe źródła światła zostaną już rozmieszczone, można na spokojnie przeanalizować rozbudowę instalacji. Na ogół doświetlenia wymagają altany, ogrodowe ozdoby, oczka wodne. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-lampy-w-ogrodzie-i-w-domu-7-najlepszych-inspiracji

Dodaj opinię