Pomysły na odnawianie starych ścian

Stara ściana to wymagająca powierzchnia. Bez względu na jej aktualną kondycję, można ją jednak odnowić i ponownie uczynić ozdobą wnętrza. Pewne jest natomiast, że zakres prac, ich koszt oraz czasochłonność, zależy do stanu ściany. Co zrobić, gdy pozostawia on sporo do życzenia? Jak tanio odnowić stare ściany i czy można zrobić to samodzielnie?

Malowanie czy tapetowanie – jak odnowić stare ściany?

Szeroka oferta tapet kusi wielu remontujących. Z pomocą wybranej z nich, uda się zakryć niektóre niedoskonałości na ścianie. Niemniej jednak tapetowanie także wymaga wielu przygotowań. Powierzchnię przede wszystkim trzeba dokładnie oczyścić. Im będzie równiejsza, tym łatwiej przebiegnie przyklejanie tapety. W przeciwnym razie, zacznie ona odstawać od podłoża. Produkty jednowarstwowe nie zakryją większych mankamentów powierzchni. Zastanawiając się, jak odnowić stare ściany, należy zatem gruntownie rozważyć zalety i wady tapetowania. Bywa ono bowiem zadaniem trudniejszym od malowania. To ostatnie także musi zostać poprzedzone przygotowaniem powierzchni. Dokładność przychodzi tu jednak naturalniej. Nawet laik remontowania zdaje sobie sprawę, że nie da się pomalować starej ściany bez wcześniejszego zagruntowania i wzmocnienia tynków. Dostępne są jednak farby, mogące przykryć niewielkie uszkodzenia podłoża.

Jak tanio odnowić stare ściany?

Im gorszy stan powierzchni, tym z większymi wydatkami trzeba się liczyć. W skrajnych przypadkach konieczne jest nawet ponowne tynkowanie. Jeżeli będzie się miało nieco więcej szczęścia, wystarczy dobry preparat gruntujący. Nie da się jednoznacznie określić kosztów odnowienia ściany. Wiele zależy tu od jej kondycji, a nawet lokalizacji nieruchomości. Ceny prac wykończeniowych w poszczególnych regionach są różne. Jeżeli ktoś naprawdę liczy na oszczędności i zastanawia się, jak tanio odnowić stare ściany, powinien rozważyć samodzielne wykonanie tego zadanie. Zajmie ono co prawdę trochę wolnego czasu, ale nie trzeba będzie płacić ekipie remontowej. Rozwiązanie to ma sens, jeżeli posiada się przynajmniej minimalną wiedzę o malowaniu czy tapetowaniu. W przeciwnym wypadku, lepiej nie ryzykować. Błędy i niedopatrzenia mogą pogorszyć sytuację, w konsekwencji doprowadzając do konieczności przeprowadzenia jeszcze poważniejszego remontu. Remont nie musi być drogi, choć wielu inwestorów niechętnie myśli o kosztach z nim związanych. Obawy te są większe w przypadku starych nieruchomości, które latami były pozostawione same sobie. Odnowienie ściany to jednak stosunkowo proste zadanie. Daje natomiast świetny efekt. Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-odnowic-stare-sciany-w-mieszkaniu-porady-eksperta

Dodaj opinię