Styl industrialny w domu – pomysły i przydatne porady

Styl industrialny zawładnął sercami ludzi w latach 50 XX wieku i nadal nie traci swojej popularności! Odpowiednio zaaranżowane wnętrze w tym stylu sprawi, że dom będzie wydawał się bardzo stylowy, a całość aranżacji – piękna i dopracowana.

Pochodzenie i kilka słów o historii stylu industrialnego

Jak wcześniej wspomniane, styl industrialny sięga swoimi korzeniami lat 50 XX wieku. Popularność zyskał szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie artyści po upadku przedsiębiorstw zaczęli używać opuszczone, wielkie i przestrzenne fabryki aby dać upust swoim fantazjom i sztuce. Urządzali je oni według swoich upodobań, tworząc nowe pomysły, które później zostały zebrane pod nazwą stylu industrialnego.

W Polsce swoją popularność zyskał w latach 90 ubiegłego wieku, na skutek tych samych wydarzeń – zmian gospodarczych,po których fabryki stawały się miejscami opuszczonymi i niezagospodarowanymi.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Do najważniejszych cech stylu industrialnego we wnętrzach i aranżacji dależą:

    • przestrzeń – dom jednorodzinny utrzymany w takim stylu powinien być przestronny
    • minimum dekoracji, minimalizm
  • duża ilość lamp 
  • brak ozdobnych dekoracji, a bardziej postawienie na surowe elementy typu rury, nieotynkowane ściany – nawiązujące do korzeni (styl ten rozwinął się w miejscach, które służyły wcześniej za fabryki)
  • kolorami dominującymi są szarość, biel 
  • łączenie starych mebli z nowoczesnymi

Jak wprowadzić styl industrialny do domu jednorodzinnego?

Nie ma przeciwwskazań, aby nie próbować wprowadzić styl industrialny do wnętrza domu jednorodzinnego. Pamiętając o wskazówkach, bardzo łatwo jest zaprojektować całe wnętrze mieszkania i sprawić, by wyglądało jak wyjęte rodem z lat 50 XX wieku!

Całe mieszkanie powinno być przestronne – świetnie sprawdzą się do tego lampy i duże okna, które otworzą przestrzeń i sprawią, że mieszkanie będzie wyglądało na większe. Warto postawić na neutralne kolory ścian – białe czy szare odcienie sprawdzą się w tej roli idealnie! Aby zachować kontrast, dobrym krokiem będzie zestawienie takiego koloru ścian z kolorowymi elementami np. różowymi poduszkami czy ramkami na ścianie. Wnętrze nie będzie wtedy wyglądało na nudne. Ozdobne dekoracje warto jest zamienić na bardziej proste, nawiązujące do lat 50 i do tamtych realiów – jedna ściana może pozostać nieotynkowana, super będzie też wyglądał efekt ceglastej, lekko “niedokończonej ściany” – sprawi to, że dom będzie wyglądał interesująco i wyjątkowo.

Łazienkę warto jest utrzymać w szaro-czarnych kolorach z elementami bieli – te kolory nadadzą jej eleganckiego wyglądu. Zamiast zwykłych kafelek warto jest postawić na płytki imitujące drewno, które oddadzą nastrój i efekt surowych wykończeń. Ważne jest też wielkie, podzielone na mniejsze, otwierane kwadraty okno.

Oprócz wyżej wymienionych, warto jest zadbać o ogólny, surowy i prosty wygląd mieszkania. Zamiast multum dekoracji lepiej jest postawić na wyraziste plakaty, duże lampy i proste meble. W takim domu nie może zabraknąć elementów imitujących metal czy beton, które nawiązują do wyglądu starych fabryk.

Styl industrialny jest bardzo charakterystyczny, ale też interesujący. Odpowiednia aranżacja i elewacja domu jednorodzinnego wprawi w zachwyt niejedną osobę, a cała rodzina będzie mogła chwalić się pięknym wyglądem mieszkania.

https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-oryginalnych-elewacji-w-kolorze-brzoskwiniowym-inspiracje

Dodaj opinię