Styl skandynawski – jaki kolor ścian wybrać?

biel w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim starannie dobrana paleta barw ilustrująca podstawowe charakterystyki tej konwencji, takie jak jak prostota i funkcjonalność. Dopełnieniem całości są oszczędne kształty sprzętów, minimalistyczne dodatki, naturalne, wysokiej jakości materiały oraz dużo, dużo światła. Krótko mówiąc, prawdziwie skandynawskie wnętrza, to pomieszczenia jasne, czyste i przestronne, często sprawiające wrażenie większych niż w rzeczywistości.

Styl skandynawski

Najlepszą drogą dla zrozumienia stylu skandynawskiego jest przestudiowanie zdjęć tamtejszych krajobrazów, bowiem estetyka ta jest mocno inspirowana naturą, na każdym kroku czerpiąc z jej zasobów i starając się ich jednocześnie nie nadwyrężać. Przez bez mała sto lat swojego istnienia konwencja ta wielokrotnie ewoluowała, jednak pozostała wierna początkowym założeniom, zachwycając kolejne pokolenia projektantów i będąc dla nich wyzwaniem oraz sprawdzianem umiejętności. Bo, paradoksalnie, nie ma nic trudniejszego od zaaranżowania prostego, a jednocześnie eleganckiego i oryginalnego wnętrza!

modny styl skandynawski

Zalety stylu skandynawskiego

Styl skandynawski jest oczywiście szalenie modny, jednak nie to jest jego największą zaletą. Przede wszystkim cechuje go umiar, harmonia i równowaga, dzięki czemu w urządzonych w nim wnętrzach czujemy się bezpieczniej oraz efektywniej wypoczywamy i pracujemy. A że w czasach nieustannego zgiełku, hałasu i chaosu każdy potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł zaznać chwili wytchnienia, styl skandynawski podbija wszelkie pomieszczenia, salony, sypialnie, kuchnie, a nawet pokoje dziecięce. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Niezwykle ważną cechą tej estetyki jest jej klasyczny charakter i ponadczasowość, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że za kilka sezonów wyjdzie z mody.

Biały kolor ścian we wnętrzach skandynawskich

Styl skandynawski wyraża się w wysublimowanej kolorystyce opartej o odcienie bieli, beżu, niebieskiego oraz odcieni naturalnego drewna. I choć wielu będzie się zapewne zastanawiało, czy aby biały kolor ścian jest nadal modny, to odpowiedź na to pytanie jest w stu procentach jednoznaczna. Ba, w tym wypadku nie ma chyba lepszego wyboru! Białe kolory ścian to najprostsza metoda na optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza, a przy tym na stworzenie tła dla pozostałych elementów wystroju. Warto tu również podkreślić, że, wbrew ciągle pokutującej opinii, barwa ta wcale nie musi być nudna. Pamiętajmy bowiem, że biel posiada całe mnóstwo odcieni, od chłodnych, poprzez neutralne aż do zimnych. Ponadto, jeżeli boimy się efektu „laboratoryjnego”, bardzo łatwo możemy go uniknąć malując jedną ze ścian lub jej fragment na inny, kontrastowy kolor. Świetnym wyborem będzie również wprowadzenie wzorów w barwie czarnej, połączenie eleganckie, efektowne i klasyczne.

Więcej informacji na temat wykorzystania bieli znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/symbolika-koloru-bialego-jak-go-uzywac-w-aranzacji-wnetrz

Dodaj opinię