Szlifowanie gładzi – jak to zrobić poprawnie

papier do szlifowania gladzi

Jeszcze nie tak dawno temu w wielu domach i mieszkaniach królowały w najlepsze chropowate tynki. Obecnie jednak, dzięki zastosowaniu gładzi, sytuacja uległa zmianie. Idealnie gładkie ściany stały się standardem umożliwiając precyzyjne nałożenie farby i uzyskanie eleganckiego, estetycznego efektu końcowego. Aby jednak faktycznie osiągnąć taki efekt, potrzebna jest podstawowa wiedza dotycząca przede wszystkim tego jak, czym i kiedy szlifować gładź.

Szlifowanie gładzi – czym najlepiej?

Przystępując do szlifowania gładzi gipsowej mamy do wyboru dwie podstawowe metody, na sucho i na mokro. Pierwsza jest znacznie prostsza i łatwiej dostępna dla amatora, jednak ma też swoje minusy, przede wszystkim sporą ilość pyłu, który nie tylko brudzi mieszkanie, ale też obniża komfort pracy. W ramach techniki na sucho możemy szlifować ręcznie lub mechaniczne. Szlifowanie ręczne wykonuje się przy użyciu specjalnej pacy z uchwytem o szerokości dobranej do charakteru przeprowadzanych prac. Metoda ta jest bardzo pracochłonna, dlatego najlepiej stosować ją w przypadku niewielkich powierzchni lub miejsc trudno dostępnych, takich jak krawędzie lub naroża. Znacznie wygodniejsze i szybsze jest szlifowanie mechaniczne za pomocą specjalnej szlifierki do gładzi, tak zwanej żyrafy. Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, że szlifierka posiada mechanizm odsysania pyłu w postaci odkurzacza przemysłowego. Jedynym problemem może tu być koszt zakupu sprzętu, na szczęście jednak można go również bez trudu wypożyczyć.

Jakim papierem szlifować gładzie?

Kolejną istotną z punktu widzenia jakości efektu końcowego kwestią jest dobór odpowiedniego papieru do szlifowania. Dla uzyskania optymalnie gładkiej powierzchni najlepiej zacząć od gramatury 100, a następnie stopniowo przechodzić do papierów coraz ostrzejszych, czyli o wyższych wartościach. Zwykle ostatnie szlifowanie wykonuje się papierem o gramaturze 200-220. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z grubszą i trudniejszą w obróbce gładzią, najlepiej sięgnąć po wykonaną z węglika krzemu siatkę ścierną. Warto jednak mieć na względzie, że technika ta wymaga dużej precyzji i zręczności, w przeciwnym bowiem razie na powierzchni ściany mogą pozostać nieestetyczne rysy i nierówności.

Szlifowanie gładzi – po jakim czasie?

Szlifowanie gładzie można przeprowadzać na sucho lub na mokro. W pierwszym przypadku do pracy przystępujemy dopiero po jej całkowitym wyschnięciu, w drugim natomiast czekamy jedynie do wstępnego związania. Następnie, po dodatkowym zwilżeniu ściany, zaciera się ją pacą filcową, a następnie wygładza pacą stalową. Trzeba tu jednak podkreślić, że metoda na mokro wymaga o wiele większych umiejętności i wprawy, dlatego raczej nie poleca się jej laikom. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-wybrac-papier-do-szlifowania-gladzi-ekspert-radzi

Dodaj opinię