Taborety z pieńków – DIY

taborety drewniane DIY

Samodzielne wykonywanie różnych rzeczy do domu sprawia, że możemy później dużo bardziej je docenić. Poza tym mebel wykonany samodzielnie jest  nietuzinkowy, nie spotkamy go u nikogo innego, charakteryzuje się swoim własnym niepowtarzalnym charakterem. Trzeba jednak przyznać, że zdecydowanie nie jest łatwo zrobić swój własny mebel. Dlatego też warto pomyśleć nad skorzystaniem z tych najprostszych opcji, z którymi poradzić sobie może każdy z nas. Chodzi tutaj natomiast taboret z pieńka.

Jak wybrać i przygotować pień?

Taborety z drewnianych pieńków są całkiem proste do wykonania. Materiał jakim jest pieniek, można znaleźć w wielu miejscach. Być może sami posiadamy jakiś stary pień, który może nam posłużyć za mebel. Jeśli jednak go nie mamy, z łatwością można go zakupić. Warto zrobić to w tartaku. Tam obrabia się mnóstwo drewna i to różnych gatunków. Kupując tam pień możemy zatem dokonać wyboru takiego gatunku drewna, który najbardziej nam się podoba i przykładowo jest także najbardziej trwały. Takie pnie często są sprzedawane także w punktach sprzedaży opału. Tam niekiedy wybór pni może być zdecydowanie węższy, jednak zaskoczyć może nas ich bardzo niska cena. Po zakupie takiego pnia, zawsze należy go odpowiednio wysuszyć. Nie możemy pracować z pniem, jeśli jest on jeszcze mokry. Warto zdecydowanie mieć tego świadomość. Suszenie pnia może przebiegać w domu, przy grzejniku. Jeśli pień na podłodze przestanie już zostawiać mokre ślady, wówczas jest gotowy do obróbki.

Jak dobrze wyszlifować pień?

Przygotowanie takiego pnia zawsze powinno zacząć się od zdjęcia z niego kory. Taka kora nie jest zbyt funkcjonalna w przypadku tworzenia mebli do domu. Może po jakimś czasie odchodzić i taboret przestanie wyglądać estetycznie. Warto zatem od razu się jej pozbyć, przykładowo przy pomocy dłuta. Dzięki temu pień będzie nadawał się dużo lepiej do dalszej obróbki. Kolejnym krokiem jest oczywiście zawsze jego wyszlifowanie. W tym celu można skorzystać nawet ze zwykłego, bardzo standardowego papieru ściernego. Jeśli jednak chcemy nieco zmodyfikować kształt pnia, wówczas szlifierka mechaniczna dużo lepiej się sprawdzi w trakcie pracy. Można nią bowiem zrobić pewne wgłębienia w pni bądź też zniwelować z łatwością pewne jego nierówności. Szlifierką mechaniczną można także dużo szybciej pozbyć się wszelkich drzazg. Kolejny etap to natomiast nałożenie na pień lakieru i ewentualnie pomalowanie go na jakiś kolor. Pod pniem warto umieścić kawałek filcu, by nie rysował nam on podłogi i był bardzo funkcjonalny przy przesuwaniu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zrobic-taboret-z-pienka-w-stylu-folkowym

Dodaj opinię