Wszystko, co warto wiedzieć o gładzi gipsowej

gładkie ściany

Gładź to jeden z tych produktów, które często towarzyszą pracom remontowym i wykończeniowym. Zazwyczaj wybiera się gipsową. Warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Gładzie sprzedaje się jako produkty gotowe do nakładania oraz takie, które trzeba rozrobić. Są różne ich rodzaje. Najpopularniejsza jest gładź gipsowa. Wybiera się ją do pomieszczeń ogrzewanych i suchych. Zapewnia znakomity efekt. Można dzięki niej zyskać idealnie gładkie i doskonale białe ściany i sufity.

Kiedy decydować się na kładzenie gładzi gipsowej?

Gładź kładzie się, by zyskać gładką powierzchnię. Ściana po pomalowaniu będzie się prezentować estetycznie i elegancko. Taki efekt mogą zapewnić różne gładzie. Gipsowa jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o jasność bieli i jednolitość koloru. Zyskuje się z nią też doskonały poziom gładkości. Gładź gipsowa jest idealna pod farbę, a szczególnie doceni się ją, jeśli maluje się ściany na jasny kolor. Ma swoje ograniczenia. Poleca się nakładanie gładzi gipsowej jedynie w pomieszczeniach ciepłych i suchych. Można ją wybrać do pokoju, ale nie do łazienki. Produkt ten tworzy warstwę, która nie przepuszcza powietrza. Jest do stosowania tam, gdzie nie ma wilgoci, i gdzie jest dobra wentylacja. Gładź gipsowa sprawdzi się w ogrzewanych wnętrzach, ale nie w garażu. Do miejsc wilgotnych i nieogrzewanych można wybrać cementowo-wapienną.

Jak zyskać idealną gładkość ścian?

Idealną gładkość otrzymuje się dzięki szlifowaniu. Po nałożeniu gładzi trzeba odczekać, aż wyschnie, a później użyć pacy z siatką lub papierem ściernym. Zaczyna się od niższej gramatury siatki ściernej czy papieru, a kończy na wyższej. Szlifowanie gładzi na sucho nie jest trudne, ale nieprzyjemne, bo powstaje sporo pyłu. Przy większych powierzchniach opłaca się użyć mechanicznej szlifierki tzw. żyrafy. Skróci to czas pracy i nie będzie tak męcząca. Jeśli w dodatku użyje się wraz ze szlifierką odkurzacza przemysłowego, to pył na bieżąco będzie usuwany. Jest możliwość uniknięcia szlifowania na sucho. Potrzeba będzie jednak specjalnej gładzi gipsowej i większych umiejętności. By użycie szlifierki nie było potrzebne, konieczne jest kładzenie gładzi, która umożliwia szlifowanie na mokro. Nie można w ten sposób pracować z każdą. Na opakowaniu będzie informacja o przystosowaniu produktu pod taką technikę pracy. Teraz czas na podjęcie najlepszej decyzji. Trzeba się zastanowić, czy wybrać gładź gipsową. Przemyśleć przy tym warto kwestię szlifowania. Jeśli nadanie gładkości ma się obyć bez szlifowania na sucho, to potrzebna jest odpowiednia gładź. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/w-jaki-sposob-przechowywac-i-transportowac-gladzie-i-grunty

Dodaj opinię