Wybór odpowiedniego tynku

Jak wybrać odpowiedni tynk?

Jeśli chcemy porządnie wykończyć ściany, to musimy oczywiście wybrać odpowiedni tynk. Trzeba przyznać, że wybór jest dość duży. Obecnie powstają także różnego rodzaju mieszkanki, które mogą stać się dla nas w jakiś sposób kuszące. Wyróżniamy jednak dwa podstawowe tynki, a mianowicie cementowo-wapienne oraz gipsowe. Warto przed podjęciem konkretnej decyzji dowiedzieć się nieco na ich temat, aby móc również bardziej świadomie zadecydować w tej kwestii.
Jakie są tynki cementowo-wapienne?
Tynki cementowo-wapienne bardzo często określa się mianem tynków tradycyjnych. W ich składzie znajdujemy, cement, piasek, wodę oraz wapno. Ze względu na zawartość piasku nigdy nie dają nam one idealnie gładkiej powierzchni, jest ona lekko chropowata. Może zatem fajnie współgrać z wnętrzami nowoczesnymi i nieco bardziej surowymi. Ta cecha dla jednych może zatem okazać się plusem, dla innych natomiast minusem. To co przemawia za tynkami tradycyjnymi, to przede wszystkim ich niebywała trwałość oraz uniwersalność. Nadają się one do stosowania w pomieszczeniach suchych, ale również i tych bardziej wilgotnych, jak kuchnia czy też łazienka. Ich niewątpliwym plusem jest między innymi to, że „oddychają”, świetnie przepuszczają powietrze. Nie są one też przesadnie podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też spokojnie sprawdzają się również w korytarzach, garażach czy jakichś powierzchniach typowo użytkowych.
Minusem takich tynków jest natomiast to, że trudno jest naprawić ich powierzchnię po naruszeniu. Gdy struktura zostanie niestety naruszona, to nie sposób miejscowo naprawić problemu. Cienka warstwa tynku musi zostać wówczas pociągnięta na całej powierzchni, co zdecydowanie stwarza większy problem. Na takie tynki można kłaść farby, okładziny itp.

Czym cechują się tynki gipsowe?

Tynki gipsowe są obecnie tynkami dość powszechnie stosowanymi. Ich zaletą jest to, że dają one idealnie gładką powierzchnię. Nie trzeba jej w żaden sposób wyrównywać, jest ona biała i gotowa do bezpośredniego nakładania farby. Na takiej powierzchni bez trudu można również nakleić tapetę, a te wracają ponownie do łask. Takie tynki nie są tak trwałe jak cementowo-wapienne i dużo łatwiej jest je uszkodzić. Jednak rekompensuje to fakt, że dość łatwo można je także naprawić. Nie trzeba do tego warstwy pociągniętej przez całą powierzchnię ściany, a jedynie miejscowo. Praca jest zatem wykonywana szybko i sprawnie.
Tynki gipsowe także przechowują i w razie potrzeby oddają wilgoć, jednak nie radzą sobie z nią aż tak dobrze. W momencie gdy poziom wilgotności zdecydowanie jest zbyt wysoki, takie tynki mogą ulegać degradacji. Dlatego lepiej nie stosować ich w łazience, gdzie często poziom wilgoci jest bardzo wysoki. Można je natomiast z powodzeniem stosować w różnych innych pomieszczeniach, przykładowo w kuchniach czy też w salonach. Ich gładkie i estetyczne wykończenie dla wielu osób jest solidnym atutem, w trakcie podejmowania decyzji. Warto jednak skupić się na tym, jak dostosować najlepsze tynki do poszczególnych pomieszczeń.

Więcej na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/tynki-gipsowe-suche-czy-mokre-porady-eksperta

Dodaj opinię