Zadbaj o zdrowy dom

Budując dom lub remontując mieszkanie zwracamy uwagę na każdy detal. Wybieramy trwałe i sprawdzone materiały. Chcemy przecież, by służył nam przez lata. Pragniemy, by był wygodny i ładny, by przyjemnie się w nim mieszkało. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, by dom był zdrowy.

Zdrowy dom od podstaw

Kupując materiały budowlane należy zwracać uwagę na to, czy posiadają deklaracje i certyfikaty zgodności z normą lub aprobatą techniczną . Takie dokumenty są gwarancją, że kupowane przez nas produkty przeszły pomyślnie badania i są dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie.

Warto wiedzieć, że istnieją materiały, które uznano za stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska. Takie produkty jak cegły kratówki i kominówki, papy, dachówki ceramiczne i bitumiczne oraz bloczki betonu komórkowego z dodatkiem pyłów muszą posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa B.

Formaldehyd – co to jest?

Formaldehyd to surowiec stosowany w produkcji płyt wiórowych, sklejki, laminatów z drewna, a także lakierów, klejów i wyrobów z tworzyw sztucznych. Zbyt wysokie stężenie tej substancji we wdychanym powietrzu powoduje podrażnienia oczu oraz dróg oddechowych, może też wywoływać reakcje alergiczne, a także powodować astmę.

Badania wykazały, że jednym z powszechniejszych źródeł formaldehydu w mieszkaniach są meble. Wybierając meble warto zdecydować się na te z litego drewna lub te, które spełniają wymagania najwyższej klasy higieniczności E1. Emisja formaldehydu maleje z czasem – po sześciu miesiącach od wyprodukowania materiału obniża się dwukrotnie, a po roku czterokrotnie.

Proces ten można przyspieszyć, stosując odpowiednią farbę do malowania ścian. Więcej o tym produkcie można przeczytać w artykule Magnat Farby, pod adresem: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/formaldehyd-a-nasze-samopoczucie

Jeśli chcemy mieć zdrowe powietrze w domu, koniecznie zadbajmy o dobry system wentylacyjny. Wietrzmy często mieszkanie, najlepiej w godzinach porannych, kiedy powietrze na zewnątrz jest najczystsze. Warto też zainwestować w filtr powietrza, najlepiej węglowy. Innym sposobem jest zakup roślin, które usuwają z otoczenia szkodliwe substancje.

Chryzantema i skrzydłokwiat to najlepsze naturalne filtry, a dodatkowo pięknie się prezentują!

Dodaj opinię