Czy kładzenie gładzi na płyty kartonowo-gipsowe jest potrzebne?

gładż na płyty karton gips

Dziś wiele osób podczas remontu decyduje się na wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych. Bardzo łatwo się je montuje i dzięki nim w szybki sposób uzyskujemy idealne powierzchnie. Płyty kartonowo – gipsowe są bowiem gładkie i spełniają wymagania nawet najbardziej wybrednych osób. Wielu fachowców jednak pomimo ich bardzo ładnej powierzchni, kładzie jeszcze na nie dodatkowo gładź. Dlaczego?

Maskowanie ubytków w płytach kartonowo-gipsowych

Dzieje się tak dlatego, że płyty te nie są wolne od różnych niedoskonałości. Podczas ich montażu, niestety zdarza się jakiś uszczerbek w powierzchni. Poza tym bardzo często jest tak, iż płyty tego typu są przez nas mocno oznaczone wkrętami, powstają tam dziury itp. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że płyty kartonowo – gipsowe to nie jest powierzchnia tworzona z jednego elementu. W pomieszczeniu takie płyty należy łączyć. Co zatem z przerwami pomiędzy płytami i z ich łączeniami? Tutaj należy wykorzystać koniecznie gładź, by faktycznie móc uzyskać idealną powierzchnię swoich ścian.

W jaki sposób kładzie się gładź?

Do kładzenia gładzi, warto się dobrze przygotować. Przede wszystkim musimy zadecydować, czym chcemy ją nakładać. Wiele osób posługuje się bardzo tradycyjną szpachlą, ale także i wałkiem. Natomiast jeśli na co dzień pracujemy przy wykonywaniu tego typu pracy, najlepiej jest wykorzystywać maszynowy sposób kładzenia gładzi. Kolejna kwestia, to sam wybór gładzi. Przed jej zakupem, powinniśmy dokładnie przeanalizować zalecenia producenta co do tego, do jakiej powierzchni możemy ją wykorzystać. Poza tym wybór dobrej gładzi szpachlowej, powinien być także podyktowany naszymi upodobaniami. Na rynku mamy bowiem do wyboru gotową gładź oraz taką, którą należy samodzielnie przygotować mieszając z wodą. Zatem warto pod tym względem wziąć pod uwagę to, jaka forma jest dla nas wygodniejsza. Oczywiście gotowa gładź jest nieco droższa, ponieważ nie trzeba przy niej wykonywać żadnej pracy, jest gotowa. Natomiast sucha do mieszania, zazwyczaj ma niższą cenę. Oczywiście gładź na płyty kartonowo – gipsowe powinno się kłaść po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni. Prace należy wykonać w odpowiedniej kolejności a zatem czyszczenia powierzchni, gruntowanie oraz dopiero na końcu kładzenie gładzi szpachlowej. Jeśli chodzi o wybór preparatu gruntującego, tutaj również należy dokładnie zapoznać się z tymi dostępnymi na rynku. Taki preparat zawsze musi być dopasowany do powierzchni, na której ma zostać położony. Poza tym musi on również dobrze wiązać się z gładzią. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/nakladanie-gladzi-na-plyty-kartonowogipsowe-instrukcja

Dodaj opinię