Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?

Regularne wykonywanie przeglądów elektrycznych nie jest jakimś urzędniczym widzimisię. Jest to bardzo poważna kwestia, od której w dużej mierze zależy bezpieczeństwo osób użytkujących dany budynek.

Kto i co sprawdza?

W związku z tym zgodnie z przesłankami zdroworozsądkowymi jak również odpowiednimi zapisami prawa budowlanego pierwszy przegląd instalacji elektrycznej należy wykonać jeszcze przed oddaniem danego budynku do eksploatacji. Posiadająca do tego uprawnienia ekipa wykona wówczas wszelkie niezbędne pomiary i oględziny (m.in. pomiar skuteczności ochrony przewodów przed spięciem, czy pomiar skuteczności ochrony przeciwpożarowej) i stwierdzi czy instalacja jest wykonana poprawnie , czy nie istnieją z niej strony żadne zagrożenia oraz czy może zostać oddana do użytku.

Kolejne przeglądy instalacje elektrycznej należy wykonywać raz na pięć lat. Oczywiście dotyczy to sytuacji modelowej, kiedy w między czasie nic niepokojącego się nie dzieje. Jeśli jednak już jako laicy mamy wątpliwości czy instalacja elektryczna funkcjonuje tak jak trzeba oczywiście powinniśmy wykonać przegląd instalacji elektrycznej odpowiednio wcześniej. Wcześniejszy przegląd instalacji elektrycznej należy także zrobić, kiedy na dany budynek miały wpływ jakiś czynniki zewnętrzne, takie jak uderzenie pioruna, powódź, silny, porywisty wiatr, uderzenie, które uszkodziło kontruję budynku, pożar itp.

Przegląd instalacji elektrycznej, a firmy ubezpieczeniowe

elektrykWymienione tu czynniki są ważne z kilku powodów. W obecnych czasach większość z nas ubezpiecza swoje budynki, domy, mieszkania, miejsca pracy. W momencie, kiedy podpisujemy umowę ubezpieczeniowa raczej nikt nie sprawdza tego, czy mamy aktualne przeglądy instalacji elektrycznej. Nikt też nie przypomina nam o tym wymogu. Kiedy jednak dojdzie do zaistnienia szkody związanej przykładowo z wspomnianym wyżej pożarem czy zalaniem, w momencie kiedy nie mamy regularnie i terminowo wykonywanego przeglądu instalacji elektrycznej, to nie mamy szans na wypłatę odszkodowania. Potwierdzenie wykonania przeglądu instalacji elektrycznej będzie bowiem jednym z pierwszych dokumentów, jakich będzie domagał się ubezpieczyciel.

Wykonywanie przeglądów instalacji elektrycznej jak najbardziej leży więc po prostu w naszym interesie.
Więcej na ten temat przeczytasz w kategorii przegląd instalacji elektycznej

Dodaj opinię