Ubrania robocze wymagane są w większości prac fizycznych, jak na przykład prace remontowe czy obsługa maszyn. Według przepisów prawa pracy, pracodawca musi zapewnić tego typu odzież każdej osobie, która zajmuje „brudzące” stanowisko.
Przepisy BHP
Cytując wspomniane przepisy: „Odzieżą ochronną jest odzież, która zakrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi i przed czynnikami atmosferycznymi. Odzież ta powinna być tak zaprojektowana i wykonana aby jej użytkownik mógł wykonywać czynności zawodowe mając zapewnioną ochronę przed jednym lub wieloma jednocześnie występującymi zagrożeniami.”
Skąd pracodawca ma wziąć ubrania robocze dla swoich pracowników?
Ne ma z tym problemu, ponieważ istnieją wyspecjalizowane sklepy z artykułami BHP, w tym i ubranie. Można zatem bez trudu dostać spodnie robocze, bluzy, koszulki, a także kaski, hełmy i specjalne buty przeciwpoślizgowe. Nie brak także takich rzeczy jak np. odzież z elementami odblaskowymi czy rękawice o różnych grubościach. Można więc kupić odzież na każde warunki pogodowe, a także na odmienne pory roku – zimowe będą ocieplane, zaś letnie – bardziej przewiewne.
Pozostałe kwestie
Ubrania robocze muszą być przystosowane do warunków pracy, więc należy je odpowiednio dobrać. Jeśli chodzi o wydatek, każda firma może wpisać zakupy tego typu w koszty, więc pracodawca nie poczuje się pokrzywdzony.
Warto zauważyć, że wiele sklepów internetowych prowadzi dystrybucję odzieży roboczej, można więc spokojnie sprawdzić w sieci, które oferują ją w najlepszych cenach. Jeśli kupuje się większą ilość, warto skorzystać z oferty hurtowni Ferpol, oferującej ubrania robocze
Dokładne regulacje dotyczące stosowania i warunków używania różnej odzieży roboczej znaleźć można w odpowiednich przepisach BHP.