Elewacja bliźniaka nie musi być identyczna

kolor blizniaczej elewacji1

Właściciele domów bliźniaczych bardzo często mają spory dylemat, gdy trzeba pomalować elewację. Panuje bowiem przekonanie, że elewacja bliźniaka musi być taka sama. Jak się okazuje, wcale to nie jest prawda. Ale warto zachować kilka reguł, aby cały dom wyglądał ładnie.

Jaka elewacja domu bliźniaka

Domy bliźniaki są ciągle popularne. Wielu właścicieli ma spory problem z elewacją, ponieważ mylnie sądzą, że obie części budynku muszą wyglądać identycznie. Otóż wcale nie muszą. Mogą się różnić. Jednak warto się postarać, aby całość wyglądała spójnie. Wtedy bliźniak nie będzie „kłuć w oczy”. Jak to zrobić? Można np. zrobić podobne wykończenia z drewna czy kamienia. Dzięki temu całość będzie zachowywała jednolity charakter, nawet przy różnej kolorystyce. Podobna stolarka okienna też daje wrażenie spójności. Jednocześnie zachowana jest pewna odrębność każdej części. Zawsze warto zrobić jednakowe pokrycie dachu. Najlepszy jest kolor antracytowy, który niejako spina całość budynku. Dodatkowo pasuje do każdego koloru elewacji.

Każda połówka elewacji bliźniaka w innym kolorze

Jakie kolory wybrać do malowania fasady bliźniaka? Jak już wspomnieliśmy, każda połowa bliźniaka może mieć inny kolor. Jeśli chcecie z sąsiadem pomalować całość na jeden kolor, to oczywiście będzie świetne rozwiązanie. Bardzo dobrym wyborem będzie biel z dekoracjami wykonanymi w kolorze delikatnej, rozbielonej szarości. Odcienie nie powinny się zbyt różnić. Jeśli jednak nie podoba ci się kolor elewacji sąsiada, możesz wybrać inny. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie poszukanie barwy pochodnej. Wtedy na pewno całość będzie dobrze wyglądać. Mogą to być np. różne odcienie beżu czy zieleni. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybór koloru kontrastowego. Jednak tu trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Bardzo łatwo bowiem przekroczyć granice dobrego smaku. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie np. bieli z rozbielonym kolorem pastelowym. Właśnie przy takich połączeniach idealnie sprawdza się dach w kolorze antracytu.

Elewacja bliźniaka w zależności od stylu

Kolor elewacji trzeba też dobierać w zależności od stylu. Bliźniaki stylizowane na dworki najlepiej będą wyglądać w kolorze białym (pamiętać trzeba o różnych odcieniach bieli) lub kremowym. Taki dom będzie się wyjątkowo pięknie prezentował w pełnym zieleni ogrodzie. Właściciele bliźniaków o nowoczesnej bryle mogą nieco poszaleć z kolorami. Pamiętać jednak trzeba o zasadzie, że lepiej mniej ozdób i kolorów niż za dużo. Także w przypadku bliźniaków trzeba pamiętać o tym, że kolor elewacji powinien być spójny nie tylko z częścią sąsiada, ale przede wszystkim z kolorem dachu. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-pomyslow-na-kolor-elewacji-domow-w-zabudowie-blizniaczej

Dodaj opinię