Ganek jak z baśni- czyli pomysły na aranżację drewnianej werandy

Drewniany ganek, to przestrzeń znajdująca się przed danym budynkiem. Charakteryzuje się niewielką powierzchnią,  a swoje zastosowanie znajduję najczęściej w domach jednorodzinnych, działkach. Przestrzeń ta, to ich wizytówką, ponieważ jako pierwsza rzuca się w oczy przybyłym gościom. Weranda powinna więc komponować się z fasadą budynku, oraz być miejscem ładnym, funkcjonalnym, ale i przytulnym. Artykuł ma ten na celu, pomóc w aranżacji werandy poprzez przedstawienie pomysłów i inspiracji, które pozwolą na spełnienie wyżej wspomnianych aspektów.

Drewniany ganek przed domem

Ganek jak już zostało wspomniane wcześniej, znajduje się w strefie wejścia. Przeważnie występuję on w formie przybudówki. Może być on miejscem:

  • Otwartym;
  • Półotwartym;
  • Obudowanym, czyli zamkniętym

Im weranda jest większa, tym zwiększa się możliwość i pole manewru na jej urządzenie. W przypadku malutkich powierzchni, główną rolę będą mogły stanowić jedynie dodatki.

Pomysł na drewniany ganek

Drewniany ganek można urządzić zarówno w stylu klasycznym, bardziej nowoczesnym, ale i staromodnym. Bez względu na to jaki styl zostanie wybrany, warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach jakimi są :

  • Wybór drewna w jasnych tonacjach- jasne barwy drewna nadają wnętrzu przytulnego charakteru;
  • Zachowaniu harmonii i prostoty- weranda nie należy do wielkich przestrzeni, dodatki do niej należy wybierać w sposób ostrożny. Przesyt nie jest tu wskazany. Wybierając meble, należy decydować się tylko na te przydatne, które wykonane będą z dobrych surowców

Weranda powinna być miejscem pełniącym funkcję zastępczego tarasu. Powinno znajdować się w niej więc miejsce, aby przysiąść czy zrobić grilla. Nie należy miejsca tego zagracać i robić z niego tzw. składziku.

Ganek drewniany przeszklony

W przeciwieństwie do ganków otwartych bądź półotwartych, ta wersja jest najlepszą, jeśli posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni. Dzięki temu, że weranda ta jest miejscem zamkniętym, zdecydowanie łatwiej utrzymać w niej czystość. Nie jest ona bowiem narażona na różne czynniki atmosferyczne. Jest więc też miejscem, w którym można spędzać czas nawet podczas niekorzystnej pogody. Przeszklony ganek pozwala również ograniczyć powstawanie przeciągów.

Oświetlenie i dekoracje drewnianego ganku

Miejsce to można oświetlić za pomocą lamp typu LED , które mogą zostać umieszczone na schodach, prowadzących do ganku. Dzięki nim, miejsce to będzie bardziej urokliwe oraz bezpieczniejsze po zmroku. W przypadku dekoracji, ją również mogą pełnić oświetlenia. Przykładem może być zastosowanie lampek na tzw. sznurku, które zdobić mogą balustrady, filary itd. Oprócz tego najlepszą formą dekoracji na ganku są rośliny. Dzięki nim miejsce to wygląda na mniej surowe, stwarza też chęci do wypoczynku.

Podsumowując, pomysłów na aranżację drewnianej werandy jest naprawdę wiele. W zależności od jej powierzchni, możemy uczynić ją miejscem zamkniętym bądź otwartym. Nie potrzeba wiele by sprawić, aby była otoczeniem, w którym człowiek chce się relaksować i  obcować z przyrodą.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-drewniany-ganek-5-pomyslow-na-stylowe-wejscie-do-domu

Dodaj opinię