Jak montować sufit podwieszany na drewnianym stropie?

Drewniane stropy to raczej rzadkość na ten moment w budownictwie, niemniej jednak wciąż zdarzają się domy i mieszkania, w których on występuje. Jak w takiej sytuacji wykonać sufit podwieszany? Na pewno musimy liczyć się z tym, że zadanie to nie będzie tak proste jak w przypadku posiadania stropy murowanego lub też betonowego. Nie powinniśmy jednak wychodzić z założenia, że jest to gra niewarta świeczki. Jest bowiem możliwość zrealizowania takiego stropu, ale należy na samym początku oszacować jego stabilność, a dopiero potem przystąpić do dzieła zgodnie ze sztuką budowlaną.

Z jakich powodów wykonuje się sufity podwieszane?

Każdemu może przyświecać oczywiście zupełnie inny powód, jeśli chodzi o wykonywanie sufitów podwieszanych. Bardzo często robimy to jednak po to, aby zmniejszyć kubaturę pomieszczenia. Ogrzewanie nie jest tanie a im wyższe jest pomieszczenie, tym więcej do ogrzania potrzeba gazu czy też jakiegoś innego materiału opałowego. Jeśli zatem liczymy się z takimi kwestiami i zależy nam na pewnej oszczędności, to bez wątpienia sufit podwieszany na drewnianym stropie może okazać się naszym sprzymierzeńcem.

Decydując się na sufit podwieszany, mamy możliwość ukrycia również pewnych instalacji, między innymi elektrycznej. Wykonanie sufitu tego typu nie jest trudne, dlatego z takimi mankamentami w ten sposób możemy poradzić sobie sami. Sufit podwieszany może mieć jakiś nietypowy kształt, przykładowo fali, a także posiadać wbudowane oświetlenie typu LED. Jest ono bardzo energooszczędne i klimatyczne, dlatego także warto rozważyć jego zainstalowanie.

Wykonanie sufitu podwieszanego na stropie drewnianym, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ stropy murowane i betonowe mają zdecydowanie lepszą stabilność. Są one w stanie unieść nową konstrukcję. To nie oznacza jednak, że strop drewniany nie pozwala na położenie sufitu podwieszanego. Należy jednak przede wszystkim znaleźć belki nośne. Jeśli nam się to natomiast nie uda a strop jest pokryty grubymi deskami, wówczas możemy postarać się przymocować wszystko właśnie do nich.

Jakie są etapy wykonania sufitu podwieszanego na drewnianym stropie?

Pierwszym punktem jest przede wszystkim wyznaczenie poziomu sufitu, a następnie zaznaczenie go na poszczególnych ścianach. Później mocuje się profile przyścienne korzystając z kołków w miejscach wcześniej wyznaczonych, zachowując odpowiedni rozstaw – 60 cm. Do profili głównych również wyznacza się linię i to najlepiej aby wykonywać to na profesjonalnym sprzęcie, ponieważ to właśnie na tych profilach później wszystko będzie się opierać.

Same profile główne, koniecznie muszą oprzeć się na profilach przyściennych, być zamocowane prętami stalowymi, a później można już przystępować do mocowania profili nośnych. Te profile wsuwa się po prostu w środek profili przyściennych i przykręca także do głównych. Profile później powinny zostać połączone oraz wypoziomowane. Profile sufitowe przed zamocowaniem trzeba przyciąć, ułożyć w odpowiednim kierunki i zamocować na wkręty. Spoiny, które powstaną pomiędzy poszczególnymi płytami sufitu podwieszanego, powinno się wypełnić masą szpachlową. Na taką wyschniętą i wyrównaną masę, nakłada się tynk gipsowy lub gładź. Wykończenie może natomiast być dowolne, przykładowo farbą.

Czy zatem wykonanie tego typu sufitu podwieszanego na drewnianym stropie, jest w zasięgu naszych możliwości? Zdecydowanie tak. Musimy jednak pamiętać, że to delikatna konstrukcja, ale powinna opierać się na solidnych elementach łączących, dzięki którym wszystko będzie odpowiednio stabilne.

Dodaj opinię