Jak najszybciej i trwale usunąć klej gipsowy?

W trakcie remontów bardzo chętnie korzystamy z płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ mają one naprawdę szerokie zastosowanie. Można wykorzystać je do wykonania sufitu podwieszanego, zabudowania WC czy też postawienia ścianki działowej. Do klejenia tego typu płyt, służy natomiast klej gipsowy, który jest tematem tego artykułu. To niewątpliwie bardzo dobry produkt, który ceni się przede wszystkim ze względu na jego niezwykłe właściwości. Jest to klej trwały, ma dobrą przyczepność i dość szybko schnie. To co jest jego atutem w trakcie montażu, jest zdecydowanym minusem podczas sprzątania. Dlaczego? Ponieważ trudno go usunąć i najlepiej jest pokusić się o metody typowo chemiczne.

Jak działają zmywacze do klejów polimerowych?

Jeśli chcemy uchronić się przed walką z taką trudną plamą, warto już na samym początku zabezpieczyć się na tego typu ewentualności. Dobrze jest zakupić folię malarską odpowiedniej grubości i wyścielić nią powierzchnię podłogi, a nawet i ściany. Taka folia to jest wydatek, trzeba też nieco się z nią pobawić wszystko zabezpieczając, ale mimo wszystko jest to najprostsze rozwiązanie, aby uniknąć kłopotu.

Gdy się on jednak już zdarzy, wówczas możemy skorzystać ze zmywaczy do klejów polimerowych. To swego rodzaju rozpuszczalnik, który jak sama jego nazwa wskazuje, dobrze radzi sobie z rozpuszczaniem różnych substancji, nawet tych najbardziej trwałych oraz wytrzymałych. Ich silne działanie może negatywnie rzutować na nasze zdrowie, dlatego należy je aplikować w sposób ostrożny i zgodnie ze wszystkimi wskazówkami od producenta. Jeśli nie chcemy również uszkodzić powierzchni, możemy wcześniej na małym fragmencie sprawdzić, czy taki zmywacz nie zniszczy jej. Jeśli ją wypala, wówczas musimy skorzystać z innych, lżejszych rozwiązań, czyli sposobów domowych.

Czy domowe sposoby pomogą usunąć klej gipsowy?

Kleje gipsowe mają jedną wadę, nie są one zbyt odporne na wilgoć ani na wodę. Z tego względu raczej nie korzysta się z nich w kuchniach ani w łazienkach, ponieważ ich trwałość jest gwarantowana jedynie w pomieszczeniach do 70% wilgotności. Na taki klej gipsowy, ratunkiem może okazać się zatem ciepła woda. Wystarczy namoczyć plamę i nieco poczekać, a na pewno chociaż jakaś jej część rozpuści się. Powoli możemy pozbyć się całej plamy ale nie powinniśmy oczekiwać od razu żadnych spektakularnych efektów.

Jeśli klej jest w miejscu mniej widocznym, możemy pokusić się o podważenie go szpachelką i po prostu oderwanie. Bardzo często jednak wtedy odrywa się także wierzchnia warstwa powierzchni, dlatego takie rozwiązanie w niewielu miejscach się sprawdzi.

Środkami, które można wykorzystać w walce z plamami z kleju gipsowego, są również aceton, ocet oraz spirytus salicylowy. Mają one dość silne działanie, są tanie i zazwyczaj posiadamy je w domu. Możemy zatem skorzystać z nich zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Na zaschnięty klej gipsowy, należy w tej sytuacji wylać ocet lub też inną wybraną przez siebie substancję i nieco odczekać. Najlepiej kwadrans. Musimy jednak liczyć się z tym, że wykorzystanie takich domowych sposób nie da spektakularnych efektów od razu i takie działanie trzeba zazwyczaj kilka razy powtórzyć.

Najlepiej jest działać od razu gdy klej upadnie na jakąś powierzchnię i postarać się to wszystko usunąć specjalnymi chusteczkami czyszczącymi, które można zakupić w sklepach budowlanych. Jest to najlepsza opcja. Jeśli jednak nie uda nam się w porę tego wychwycić, przy odrobinie pracy jesteśmy w stanie zdziałać coś innymi sposobami.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-usunac-klej-gipsowy-z-powierzchni-porady-eksperta

Dodaj opinię