Jak usunąć starą farbę z metalu? – poznaj sprawdzone sposoby
Powierzchnie metalowe takie jak rynny, dach z blachodachówki czy też meble ogrodowe, od czasu do czasu wymagają odświeżenia. Oczywiście jeśli chcemy je wykonać, to nie możemy nowej farby położyć na starą, która bardzo często się łuszczy, a czasem nawet samoczynnie odpada. Przed każdym malowaniem trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię i tak jest również w wypadku powierzchni metalowych. W jaki sposób możemy zatem starą farbę usunąć?
Przy pomocy jakich narzędzi można usunąć starą farbę?
Na rynku mamy naprawdę bardzo różnorodne narzędzia, które pomagają nam w usuwaniu starych powłok malarskich. Na samym początku warto skupić się na rozwiązaniach najprostszych, które nie obciążą również przesadnie naszego portfela. Mowa tutaj przede wszystkim o tępej szpachelce, szczotce drucianej czy też stalowej wełnie. Są to narzędzia, które można kupić w absolutnie każdym sklepie budowlanym, a często mamy je nawet w swoim domu.
Jakie powierzchnie jesteśmy w stanie oczyścić przy ich pomocy? Tak naprawdę wszystkie, jednak są to rozwiązania typowo ręczne. Musimy zatem zdawać sobie sprawę z tego, że nie sprawdzą się niestety na dłuższą metę. Jeśli będziemy mieć do czynienia z naprawdę dużą powierzchnią, wówczas niestety takie rozwiązania nie okażą się efektywne, a już na pewno zbyt czasochłonne dla nas.
Inną metodą usuwania starych powłok malarskich, jest również piaskowanie. Wykonuje się je przy pomocy specjalnej maszyny, która wypuszcza z siebie strumień powietrza z piaskiem. Usuwanie starych powłok w takiej sytuacji przebiega bardzo szybko oraz sprawnie, nawet jeśli mamy do czynienia z naprawdę dużą powierzchnią. Takiego piaskowania nie można jednak wykonywać samodzielnie, ponieważ jest to praca obciążona sporym ryzykiem. Warto zatem bez wątpienia skorzystać w tym wypadku z usług specjalistów.
Możemy umieścić również na szlifierce kątowej bądź też wiertarce, specjalną szczotkę stalową. Oczywiście ten sposób to nie jest „czysta praca”. Podczas takiego usuwania farby, wydzielają się bardzo duże ilości pyłów. Warto zatem być odpowiednio do tego przygotowanym, mając maskę oraz jakieś gogle. Taką pracę powinno się również wykonywać na świeżym powietrzu, gdzie pył będzie znajdował swoje ujście.
Czy zawsze trzeba usuwać starą farbę?
Usuwanie starej farby może wydawać nam się dość czasochłonne oraz przede wszystkim skomplikowane. Jest to szczególnie trudne wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę dużą ilością elementów, które trzeba oczyścić. Dlatego możemy się zastanawiać nad tym, czy usuwanie takiej starej farby zawsze jest koniecznym wymogiem?
Jak się okazuje, w wielu przypadkach wcale nie musimy tego robić. Jeśli mamy do czynienia z powłoką malarską, która jest w naprawdę bardzo dobrym stanie, to nie jest to konieczne. Musimy jednak sprawdzić czy na takiej powierzchni nie ma rdzy i czy farba w żadnym miejscu się nie łuszczy. Gdyby bowiem tak było, to nowo nałożona warstwa farby, bardzo szybko zaczęłaby odpadać. Osiągnęlibyśmy jedynie krótkotrwały efekt, a na takim nam oczywiście nie zależy.
Więcej na: https://www.rafil.pl/jak-usunac-stara-farbe-z-metalu-poznaj-sprawdzone-sposoby/