Jaki kolor dachu wybrać do antracytowych okien?

Wybór koloru okien, dachu i elewacji domu może być dużym wyzwaniem. Jakie kolory będą ze sobą współgrały? Jak je ze sobą zestawić, by uzyskać ciekawy efekt końcowy? Skoro to czytasz, to wybór koloru okien już za Tobą. Antracyt dodaje ramom elegancji i świetnie sprawdzi się w przypadku projektów stawiających na klasę i modny design. Ten kolor framug okiennych to element nowoczesności, od kilku lat cieszący się dużą popularnością. Pozwala na dużą dozę swobody, bo pasuje zarówno do szarości, jak i wyrazistych elementów. Dlatego różne zestawienia antracytowych okien z kolorem dachu będą prezentować się równie świetnie.
Zgodnie z trendami dach ma być dopełnieniem architektonicznej kompozycji, wpasowującym się w pejzaż. Dlatego zaleca się stonowane kolory należące do gamy naturalnych odcieni. Są one zupełnie wystarczające, pozwalają na stworzenie fasady spójnej w wyglądzie i dostosowanej do indywidualnych preferencji. Szarość dodaje elegancji, niezależnie od tego, czy dach wpisuje się w klasyczne czy nowoczesne wzornictwo. Gdy dobiera się kolor dachu do okien, główne pytanie brzmi – kontrast czy komplementarność?
Przedstawiamy kilka przykładowych aranżacji.

Antracytowe okna i… grafitowy dach

Antracyt z innymi odcieniami szarości? Bardzo dobre rozwiązanie. Kolory dachu i okien w tym przypadku uzupełniają się wzajemnie. W połączeniu z białą elewacją stworzą stylową, minimalistyczną kompozycję. Nieco mniejszy kontrast uzyskamy z neutralnymi beżami, które również świetnie się wpasują w całość aranżacji. Ciemny dach to rozwiązanie, które przez ostatnie lata jest coraz chętniej wybierane.

…czarny dach

Kolejna z opcji podobna jest do poprzedniej, pozwala jednak stworzyć jeszcze bardziej wyrazisty kontrast. Warto w takim przypadku wybrać śnieżnobiałą elewację. Dzięki takiemu zestawieniu ciemnych i jasnych barw bryła budynku zostanie podkreślona, a on sam będzie się doskonale prezentował w słońcu. Można urozmaicić wygląd domu dodając wyróżniające się elementy – na przykład fragment elewacji pomalowany na ten sam kolor co dach. Projektanci urozmaicają aranżacje także elementami z różnych materiałów, takimi jak drewniane panele. Bez wątpienia zestawienie czarnego dachu będzie pasować do różnych wykończeń – gładkiego tynku czy wzoru z cegły.

…czerwony dach

Jeśli to samo spektrum barw i ciemne odcienie są niezbyt przekonującym pomysłem, to dach można dobrać na zasadzie kontrastu. Ceglasta czerwień to klasyczny kolor dachówek, który świetnie zaprezentuje się również w takim wydaniu. Jest architektonicznym złotym środek, wpasowującym budowlę w otoczenie. Antracytowe okna za to urozmaicają wygląd domu i wyróżniają go, dodając nowoczesnego szyku. Najlepiej sprawdzi się tu jasne wykończenie elewacji, białe lub w odcieniach szarości czy beżu.

…brązowy dach

Ciekawym zestawieniem będzie także połączenie antracytowych okien i brązowego dachu. Ociepli on delikatnie chłód antracytu, szczególnie wspólnie z beżowymi lub wpadającymi w żółty odcieniami elewacji. Świetnie sprawdzą się przy tym także drewniane wykończenia czy dekoracyjne elementy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.rafil.pl/dobieramy-kolor-dachu-do-antracytowych-okien-porady-i-inspiracje/

Dodaj opinię