Jakie możliwości dają kamery IP stosowane w cyfrowej telewizji przemysłowej?

Kamera do zastosowania przemysłowego

Telewizja przemysłowa CCTV to zespół urządzeń wykorzystywanych do monitorowania określonego obszaru. W jej skład wchodzą przede wszystkim kamery przemysłowe, rejestratory oraz monitory odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu. Zamknięte systemy wizyjne stosuje się powszechnie do zabezpieczania przedsiębiorstw, obiektów sportowych i handlowych, stacji benzynowych, a także budynków mieszkalnych.

Urządzenia analogowe i kamery IP

Kamery przemysłowe wykorzystywane do monitorowania obiektów mogą działać w oparciu o technologię analogową lub cyfrową. Urządzenia analogowe oferują przyzwoitą jakość obrazu i dużą niezawodność. W przypadku tego rodzaju technologii obraz z kamery jest przekazywany do rejestratora za pomocą kabla koncentrycznego. Jednym kablem może być przekazywany obraz z jednego urządzenia. W celu podłączenia zasilania konieczne jest poprowadzenie osobnego przewodu. Kamera IP to urządzenie sieciowe, które do działania wykorzystuje protokół internetowy. Obraz w wysokiej rozdzielczości jest kompresowany, a następnie przesyłany w postaci pakietów danych poprzez sieć LAN lub Internet. Zastosowanie kabla UTP oraz switcha PoE pozwala na jednoczesne zasilanie kamer i przesyłanie obrazu z wielu urządzeń na duże odległości.

Zalety kamer IP

Kamera IP to nowoczesne urządzenie cyfrowe rejestrujące obraz w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu charakteryzuje się on dużą szczegółowością. Korzystanie z kamer FullHD umożliwia łatwą identyfikację twarzy, odczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdów lub rozpoznawanie innych detali. Dzięki wykorzystaniu protokołu sieciowego możliwy jest zdalny dostęp do obrazu rejestrowanego przez urządzenie za pomocą komputera, tabletu, czy też smartfona. Ta funkcja sprawia, że użytkownik może w dowolnym momencie dowiedzieć się, co dzieje się na monitorowanym terenie. Nowoczesne kamery IP mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Zastosowanie dior IR pozwala uzyskać wyraźny obraz nawet w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Wbudowane czujniki ruchu są odpowiedzialne za uruchamianie sprzętu wyłączenie w momencie pojawienia się kogoś lub czegoś przed obiektywem. Chociaż kamery ID są zwykle droższe od swych analogowych odpowiedników, ich montaż oraz instalacja jest tańsza i łatwiejsza. Możliwość zastosowania jednego kabla do zasilania kamery cyfrowej i przesyłania obrazu znacząco zmniejsza koszty tworzenia całego systemu. Dzięki tej technologii możliwe jest więc tworzenie rozbudowanych i rozproszonych systemów telewizji przemysłowej. Kamery wykorzystujące protokół IP cieszą się rosnącą popularnością. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że ceny tego rodzaju urządzeń nieustannie spadają. Odpowiednie urządzenie znajdzie się na https://www.asd.pl/telewizja-ip#path.

Dodaj opinię