Kto odpowiada za pranie odzieży roboczej?

W wielu zakładach pracy noszenie odzieży roboczej jest obowiązkowe. Bez wątpienia to mądre działanie, ponieważ taka odzież w niektórych sytuacjach może nawet komuś uratować życie. Oczywiście w związku z tym może nasuwać się kilka konkretnych pytań. Przede wszystkim kto taką odzież powinien zakupić oraz do kogo należy obowiązek jej prania i wymiany?

Obowiązki pracownika i pracodawcy w zakresie odzieży

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że to pracodawca powinien kupić pracownikowi odzież roboczą. W niektórych sytuacjach może jednak zwrócić się do pracownika z prośbą, aby on sam nabył taką odzież. Wówczas pracownikowi za taki zakup zwracane są pieniądze. Dla wielu osób jest to nawet wygodniejsze rozwiązanie ponieważ mogą oni dopasować odzież konkretnie do siebie.

Czy pracodawca może zlecić pracownikowi pranie odzieży roboczej, podobnie jak jej zakup? Odpowiedź w tym przypadku również jest twierdząca. Pracownik może odpowiadać za czystość swojej odzieży. Należy mu się jednak w takim przypadku zwrot za pranie odzieży roboczej. Może on postawić na pranie odzieży domowej w domu, wówczas pracodawca musi mu zwrócić pieniądze za środki wykorzystywane do prania, wodę itp. Oczywiście należy porozumieć się w tej kwestii z pracodawcą. Przepisy nie określają bowiem, ile taki zwrot powinien dokładnie wynosić, ceny wszystkich środków bowiem bezustannie się niestety zmieniają.

Pranie odzieży roboczej skażonej chemicznie czy też ubrudzonej smarami, olejami itp., jest natomiast znacznie trudniejsze. Najczęściej nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z takimi zabrudzeniami w swoim domowym zaciszu. Lepiej zatem oddać wszystko to do pralni, gdzie odzież zostanie wyczyszczona przy wykorzystaniu specjalnie do tego służących maszyn.

Pranie odzieży roboczej we wÅ‚asnym zakresie zawsze podlega zatem zwrotowi pieniÄ™dzy od pracodawcy. Odzież robocza – co ile przysÅ‚uguje? To również ważne pytanie, na które powinniÅ›my znać odpowiedź. Niestety również w tym przypadku przepisy nie mówiÄ… nic konkretnego na ten temat. Jednak jeÅ›li odzież zostanie zniszczona lub utraci swoje podstawowe wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, wówczas pracodawca powinien nam jÄ… wymienić na nowÄ…. Może również dać nam pieniÄ…dze na to, abyÅ›my zakupili jÄ… we wÅ‚asnym zakresie lub zwrócić, jeÅ›li to zrobiliÅ›my.

Jak działa serwis odzieży roboczej?

Wiele firm aby uchronić się przed problematyczną kwestią prania odzieży oraz jej wymiany, stara się nawiązać współpracę z usługodawcami w zakresie serwisowania odzieży roboczej. Co mają oni do zaoferowania? Przykładem przedsiębiorstwa posiadającego taką ofertę, jest: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Każdego tygodnia w konkretny dzień przyjeżdżają oni aby zabrać brudną odzież roboczą, a w jej miejsce wydają czystą dla każdego pracownika. Jeśli posiada ona jakieś wady, naprawiają je. Natomiast w momencie gdy odzież już do niczego się nie nadaje, po prostu ją wymieniają. Jest to zatem usługa kompleksowa, dzięki czemu ani pracodawca ani pracownik, nie muszą się już niczym przejmować.

Dodaj opiniÄ™