Kuchnia bez okna

Nie martw się, jeśli w Twojej kuchni nie ma okna. W obecnych czasach dla wielu projektantów nie stanowi to już żadnego problemu. Istnieje bowiem wiele trików i patentów, aby pomieszczenie bez światła naturalnego oświetlić tym sztucznym, nadając mu jednocześnie przytulności. Poniżej przedstawiamy więc rozwiązania jak rozświetlić kuchnię bez okna.

Kuchnia bez okna- aranżacje

Zabierając się do aranżacji tzw. ślepej kuchni, musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych elementach jak :

  • Dobór odpowiednich kolorów Å›cian i mebli ;
  • Dobór odpowiedniej podÅ‚ogi ;
  • Wybór oÅ›wietlenia;
  • Wentylacja

Aspekty te są istotne, ponieważ ich odpowiednie zestawienie jest w stanie uczynić naszą kuchnię w pełni funkcjonalną.

Kolory ścian oraz mebli  w kuchni bez okna

W naszej małej kuchni bez dojścia do światła dziennego, najbardziej odpowiednie będą jasne, subtelne oraz soczyste kolory. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na biel oraz jej przeróżne odcienie jak np. wanilia, kość słoniowa itd. Jasne odcienie szarości są równie dobrą alternatywą. W przypadku mebli najlepiej sprawdzi się naturalne drewno, które nada pomieszczeniu przytulności. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem będą meble lakierowane, które odbijają od siebie sztuczne światło, dzięki czemu nasza kuchnia będzie wyglądać na bardziej oświetloną.

Podłogi w kuchni bez okna

W przypadku podłóg, zasada jest podobna co do ścian oraz mebli. Również powinny być w jasnych,  barwach. Warto postawić na panele winylowe, które tym bardziej idealnie sprawdzą się w kuchni z racji tego, że są odporne na wilgoć. Mogą one być we wzór imitujący drewno. Jeśli nie chcemy jednak bawić się w takie rozwiązania możemy postawić na standardowe płytki.

Jakie oświetlenie w ciemnej kuchni ?

Oświetlenie w kuchni bez okna, przede wszystkim musi być wieloźródłowe. Warto więc połączyć kilka rodzajów oświetlenia, które razem dadzą nam pożądanych efekt, dzięki któremu kuchnia będzie o wiele jaśniejsza. Najlepszymi opcjami oświetlenia w kuchni bez okna są :

  • Listwy typu LED;
  • Oprawy halogenowe;
  • Lampy sufitowe;

Przy wyborze oświetlenia, pamiętajmy aby wybrać światło żółte. Będzie ono bardziej imitować to słoneczne.

Ciekawym rozwiązaniem w ślepej kuchni są także lustra. Najlepiej postawić na jedno, okazałe, które będzie odbijać światło. Dzięki lustrom wnętrza stają się optycznie większe, dlatego w małej kuchni tym bardziej znajdą one swoje zastosowanie. Lustro w kuchni możemy umieścić w postaci szklanej tafli blatowej, bądź w postaci frontu jednej z szafek.

Wentylacja w kuchni pozbawionej okna

W kuchni gotujemy wiele posiłków, przez co w pomieszczeniu tym znajduje się bardzo duża ilość pary wodnej. Bez okna nie mamy możliwości wietrzenia tego pomieszczenia. Wentylacja więc odgrywa w nim znaczącą rolę. Nie należy na niej oszczędzać. Sam kanał wentylacyjny nie wystarczy. Niezbędny będzie tutaj okap kuchenny. Występować on może w roli pochłaniacza z filtrami bądź po prostu wyciągu podłączonego do kanału wentylacyjnego. Na który się zdecydujesz, nie ma to większego znaczenia.

Kuchnia bez okna to nie powód do obaw. Każde pomieszczenie ma w sobie potencjał, wystarczy odpowiednio go wykorzystać. Najważniejsza jest duża ilość światła sztucznego oraz jasne, stonowane barwy, dzięki tym trikom może być spokojni o naszą kuchnię, ponieważ bez wątpienia nabierze ona blasku.

Dowiedz się więcej z przewodnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-kuchnie-bez-okna-porady-eksperta

Dodaj opiniÄ™