Kuchnia z narożnym oknem – aranżacje

kuchnia z oknem naroznym

Kuchnie z narożnym oknem to wariant coraz częściej stosowany w projektowaniu, a zabudowa takiego okna jest wyzwaniem a jednocześnie niezwykle istotnym punktem aranżacji. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się, już nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach, ogrzewanie podłogowe lub kuchnia staje się częścią salonu, co zwolniło miejsce pod oknem, czy obok niego, przeznaczone do niedawna na grzejniki. Dzisiaj coraz częstszym rozwiązaniem jest połączenie okna z blatem kuchennym.

Kuchnie z oknem narożnym aranżacje

Odpowiadając na pytanie jak urządzić kuchnię z oknem narożnym warto pamiętać o podstawowych zasadach rządzących aranżacją pomieszczenia, które odnoszą się również do tego schematu. Projekt kuchni powinien uwzględniać regułę trójkąta, przy czym każdy z wierzchołków zawiera najważniejsze elementy  kuchni, czyli zlewozmywak, lodówkę oraz kuchenkę. Linie pomiędzy nimi tworzą ścieżki komunikacji w roboczej części kuchni, które nie powinny być dłuższe niż 210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką oraz 270 cm pomiędzy lodówką i kuchenką. Ta złota zasada ma zastosowanie w każdym rodzaju kuchni, chyba że jest ona naprawdę duża, ale wówczas stosuje się zwykle wyspę, która skraca dystans.

Meble w kuchni z oknem narożnym

Okno narożne w kuchni jest jej atutem a nie przeszkodą, dzięki niemu całe pomieszczenie nabiera lekkości, nie mówiąc już o naturalnym świetle tak ważnym w tej strefie codziennego użytkowania. Technologia konstrukcji okien pozwala nawet na pozbycie się słupka narożnego, co dodatkowo zwiększa powierzchnię i przejrzystość okna. Nie ma też już dziś problemu z dopasowaniem rozmiarów nawet do niestandardowych otworów okiennych. Tworzy się panoramiczna szyba, wprowadzająca światło i słońce do kuchni. Aby wykorzystać ścianę i narożnik, w którym umiejscowione jest okno, ważne jest, by było ono na odpowiedniej wysokości. Optymalne wykorzystanie aranżacji zapewnia okno o dolnej krawędzi na wysokości blatu i najczęściej w świetle okna umiejscawia się zlewozmywak dwukomorowy, montowany również narożnie. Standardowa szerokość blatu ze zlewozmywakiem umożliwia swobodne otwieranie okna, chociaż należy zwrócić uwagę na wysokość klamek.

Szafki pod oknem narożnym

Nie ma dziś żadnego problemu, by dopasować do części narożnej również narożne szafki, tzw. karuzele. Umożliwiają one ekonomiczne wykorzystanie trudnej do eksploatacji powierzchni pod narożnym oknem a jednocześnie wygodne jej użytkowanie. Praktyczne są również narożne szuflady w pełni pomagające wykorzystać potencjał tego miejsca. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jaki-kolor-scian-w-kuchni-z-oknem-naroznym-porady-eksperta

Dodaj opinię