Modne elewacje w stylu skandynawskim

modne domy w stylu skandynawskim

Fasada to swoista wizytówka budynku i jego właścicieli. Element ten w dużej mierze determinuje odbiór budynku, decyduje o tym, w jaki sposób komponuje się on z otoczeniem oraz stanowi zapowiedź tego, co kryje się w środku. Co jednak zrobić, aby dom wyróżniał się spośród otaczającej architektury? Na jaki styl postawić, aby uzyskać jednocześnie ciekawy, oryginalny i ponadczasowy efekt? Jedną z godnych polecenia opcji jest bez wątpienia dom w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – cechy

Styl skandynawski to obecnie jedna z najpopularniejszych estetyk zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w architekturze. Nie ma się jednak co dziwić! Prosty, ale przy tym elegancki, nowoczesny, ale z tradycyjnymi akcentami, atrakcyjny i funkcjonalny doskonale łączy w sobie cechy współczesnego minimalizmu z klasycznymi, a czasami nawet lekko rustykalnymi detalami. Tym, co wyróżnia tę konwencję jest przede wszystkim zamiłowanie do naturalnych materiałów najwyższej jakości, drewna, cegły, kamienia, ceramiki, metalu. Nie ma tu miejsca na podróbki, nawet te najstaranniej wykonane. Ideałem jest bazowanie na materiałach pozyskiwanych lokalnie, co doskonale wpasowuje się w panującą obecnie modę oraz podstawowe założenia ekologii. Ważną cechą stylu skandynawskiego jest też pragmatyzm. Nadmierne nagromadzenie zdobień i dekoracji jest niewskazane. Najlepszym wyborem są przedmioty użytkowe pełniące jednocześnie rolę ozdoby oraz kilka starannie dobranych, wysokiej klasy detali.

Styl skandynawski – dom

Elewacje w stylu skandynawskim bazują na najbardziej charakterystycznych dla tej konwencji barwach, czyli przede wszystkim bieli, szarościach, beżach. Nie brakuje tu też jednak odważniejszych, bardziej zdecydowanych kolorów, w tym czerwieni i brązów. Dobierając odcienie trzeba jednak zawsze pamiętać, że muszą one współgrać z barwą dachówek oraz stolarki otworowej. Doskonałym pomysłem są też elewacje drewniane, kamienne lub ceglane, trzeba jednak pamiętać, że pokrycie tymi materiałami całych ścian może nieco przytłoczyć budynek i nadać mu znamion ciężkości. Znacznie lepszym pomysłem będzie zaakcentowanie jakiegoś fragmentu elewacji, na przykład poddasza, wysuniętej części fasady czy części garażowej. W ten sposób podkreślimy jej odmienny charakter urozmaicając w ten sposób bryłę. Zabieg ten jest szczególnie pożądany w przypadku nowoczesnego budownictwa minimalistycznego, którego oszczędna forma i prostota stanowi idealne tło dla mocniejszej kolorystyki i ciekawych detali. Dodatkowym atutem elewacji w stylu skandynawskim jest jej uniwersalny charakter, który sprawia, że będzie się ona doskonale prezentować w niemal każdym otoczeniu. Więcej ciekawych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/oryginalne-elewacje-domow-w-stylu-skandynawskim

Dodaj opinię