Wybór koloru elewacji domu to istotna, a przy tym nie zawsze łatwa decyzja. Z pozoru mogłoby się wydawać, że wystarczy pójść do sklepu i zakupić odpowiednią ilość farby, która wyda się odpowiednia. Niestety taka metoda sprawdza się niezwykle rzadko. Aby podjąć świadomą i przemyślaną decyzję warto spojrzeć na zagadnienie z szerszej perspektywy – istotny jest kolor dachu, a także wygląd otoczenia domu – dotyczy to zarówno przydomowego ogródka jak i tego co znajduje się w jego sąsiedztwie. Dobrze dobrana elewacja powinna wpasowywać się w otaczający ją krajobraz, jest to warunek konieczny do tego, aby w ostatecznym rozrachunku budynek dobrze się prezentował.
Ile kolorów powinna mieć elewacja domu jednorodzinnego?
Na ogół unika się stosowania więcej niż trzech kolorów ścian zewnętrznych, zwłaszcza w wypadku mniejszych domów. Obecnie bardzo popularne jest projektowanie elewacji dwukolorowych – w takim wypadku należy zestawić ze sobą kolory, które dobrze ze sobą współgrają. Często stosowaną metodą jest łączenie różnych odcieni tego samego koloru.
Biel – barwa, która nigdy nie wychodzi z mody
Nieustająca popularność białych ścian zewnętrznych w domach jednorodzinnych nie ulega wątpliwości. Uczynienie bieli główną barwą elewacji to rozwiązanie uniwersalne, które ponadto pozwala wizualnie powiększyć budynek, co w wypadku małych domów jednorodzinnych jest często pożądane. Biel i jej odcienie będą dobrze współgrać z niemal każdym dachem, oprócz tego mogą być zestawiane z innymi kolorami. Dobrze sprawdzi się połączeni bieli z szarością bądź brązem (który może wystąpić na przykład pod postacią brązowych, drewnianych okiennic i drzwi – przybierając tym samym postać mocniejszego akcentu wybijającego się na jasnym tle) albo – nieco odważniej – z elementami w kolorze niebieskim.
Szarość jako podstawa barwa elewacji domu jednorodzinnego
Podobnie do bieli szarość sprawdza się w wielu sytuacjach. Bardzo często łączy się ją z brązem, który tutaj także może przybrać formę drewnianych dodatków. Szara elewacja wypadnie korzystnie w zestawieniu z brązowym, zielonym, grafitowym i czerwonym dachem. Można zdecydować się również na całą elewację odcieniach szarości – wówczas dobrym pomysłem może się okazać użycie jaśniejszego odcienia jako tła, zaś ciemniejszego jako akcentu. Szare domy są często spotykane w miastach, ponieważ dobrze odnajdują się w industrialnym otoczeniu.
Beż – kolor natury
Oparcie elewacji domu jednorodzinnego na beżu również może być ciekawym rozwiązaniem. Kolor ten często stosuje się w wypadku domów umiejscowionych w naturalnym otoczeniu – w takim wypadku dobrym pomysłem może się okazać zestawienie beżu z zielenią.
Elewacja małego domu jednorodzinnego a intensywne kolory
Zastosowanie intensywnych, silnie nasyconych kolorów bywa bardziej ryzykowne aniżeli oparcie palety kolorów elewacji zewnętrznej o barwy stonowane, bliższe neutralnym. Mimo to mocne kolory również bywają stosowane z powodzeniem, zwłaszcza jako dopełnienie elementów łagodniejszych. Na przykład czerwień na tle szarości może stanowić intrygujący, rzucający się w oczy akcent, choć takie rozwiązanie zazwyczaj lepiej wypadnie w otoczeniu miejskim niż naturalnym. Z kolei lawenda lepiej zaprezentuje się w otoczeniu przyrody. Uniwersalnym dodatkiem jest czerń, którą można zestawić z każdym kolorem – tym niemniej nie należy jej nadużywać zwłaszcza w wypadku elewacji domów małych. Po więcej informacji warto udać się pod ten adres: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-dla-malych-domow-jednorodzinnych