Niewymagające rośliny ogrodowe. Sposób na piękny ogród bez wysiłku

Często marzenia o pięknym i wystawnym ogrodzie są degradowane przez brak czasu i umiejętności ogrodniczych. Istnieje jednak wiele odmian roślin, które nie dość, że pięknie wyglądają, to jeszcze są łatwe w uprawie. Jakie łatwe w uprawie rośliny ogrodowe cieszą się największym powodzeniem?

Proste w uprawie rośliny ogrodowe najczęściej wybierane przez Polaków:

To przede wszystkim krzewy kwietne. Dzięki dużej ilości kwiatostanów i swojej wielkości są bardzo cenionymi roślinami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  • Kalina Koralowa

Dość niski krzew z charakterystycznymi, białymi, kulistymi kwiatostanami. Kalina koralowa występuje naturalnie w Polsce, jest więc odporna na zanieczyszczenia i przymrozki. Jedyne czego od nas wymaga to zasadzenia w słonecznym miejscu. Krzew ten należy przyciąć raz na jakiś czas, ale ma to na celu zapanowanie nad jego rozrostem i nadanie mu pożądanego kształtu.

  • Bez pospolity

Bez oryginalnie zwany Lilakiem. Rośliny nie są wymagające, jedyne co im potrzebne to dobre nasłonecznienie. Nie potrzebują nawet bardzo żyznej gleby. Czy należy coś przy nich robić? Jeśli chcemy, by z roku na rok krzew posiadał więcej pięknych i pachnących kwiatów- powinniśmy przycinać go po przekwitnięciu. Nie jest to jednak obowiązkowy proces.

Warto wiedzieć, że Lilak posiada bardzo wiele odmian w różnych wersjach kolorystycznych, oraz odmiennym czasie rozkwitu. Co za tym idzie, niektóre rodzaje nie są tak proste w hodowli. Najlepszym wyborem do łatwej uprawy w ogrodzie będzie klasyczna odmiana, czyli Lilak Pospolity.

  • Pięciorniki Krzewiaste

Jedna z najbardziej odpornych na złe warunki roślina ogrodowa. Nie przeszkadzają jej niskie temperatury, niedobór wody czy zły skład gleby. Pięciorniki nie osiągają dużej wysokości. Warto wykorzystać je jako element ozdobny i dodatkowy do reszty ogrodu. Zaletą Pięciorników Krzewiastych jest gama kolorów, które możemy dopasować do reszty roślin w ogrodzie. Występują w kolorach takich jak: pomarańczowy, biały, żółty, a nawet różowy. Nie wymagają żadnej pielęgnacji, świetnie radzą sobie same.

  • Pigwowce

Kwitną dwa razy w roku. Raz późną wiosną, a następnie wczesną jesienią. Za każdym razem wytwarzają bardzo dużo kwiatów o pięknym zapachu i ciepłej barwie. Ich dodatkowym atutem jest produkcja jadalnych owoców, o dużej zawartości witamin, zwłaszcza witaminy C. Świetnie nadają się do produkcji przetworów i nalewek. Najlepszą cechą pigwowców jest jednak to, że nie wymagają od nas niczego poza kawałkiem nasłonecznionego miejsca. To zdecydowanie najkorzystniejsze z mało wymagających roślin.

  • Piwonie

Piwonie występują w kolorach od białego, przez wszystkie odcienie różu, aż po burgundy. Dodatkowo mają naprawdę okazałe kwiaty o pięknej woni. Można wykorzystywać je do bukietów, cięte długo utrzymują się w wodzie. Dodatkowo te proste w uprawie rośliny są kwiatami wieloletnimi- potrafią kwitnąć sezonowo nawet do 15 lat. Jak wszystkie rośliny powyżej, piwonie również są wręcz pancerne i zajmują się same sobą. Przed ich pierwszą zimą dobrze jest jednak okryć je gałązkami igliwia lub słomą, by nie zmarzły. W kolejnych latach nie będzie takiej potrzeby.

 

Prosty sposób na efektowny ogród.

Jak widać stworzenie pięknej atmosfery w ogrodzie nie musi być trudne i wymagające. Wystarczy odpowiedni dobór roślin i trochę nasłonecznionego miejsca. Przedstawione rośliny to zaledwie kilka propozycji, warto więc stale zgłębiać temat by uzyskać upragniony rezultat.

 

Przeczytaj więcej na https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie

< Poprzedni artykuł
Wybór odpowiedniego tynku

Dodaj opinię