O czym musimy pamiętać podczas malowania elewacji?

Malowanie elewacji

Malowanie elewacji jest ważną kwestią kiedy przygotowujemy się do ozdobienia naszego domostwa. W tym artykule nie zajmiemy się jednak wyborem koloru farby, a bardziej praktycznymi poradami. Malowanie to w końcu nie tylko wybór koloru farby ale także zabezpieczanie ścian przed niechcianymi zabrudzeniami, pochodzącymi chociażby z grzybów, glonów, kurzu, pyłów czy wodnych zacieków. I chociaż nie zawsze unikniemy zabrudzeń to jednak możemy próbować przeciwdziałać pojawianiu się ich lub ograniczać ich stopień.

Odpowiedni tynk i odpowiednia farba

W celu pomalowania domu musimy wiedzieć jakiej farby użyć do zastosowanego już tynku. Jest to ważne, ponieważ nie wszystko można łączyć. Wynika to z zastosowanej struktury farby. Również odpowiednie dopasowanie pozwala na ograniczenie pojawienia się niedoskonałości oraz zabrudzeń. Każdy chce mieć czystą, pozbawioną skaz elewację, którą będzie mógł z dumą pokazywać sąsiedztwu. I chociaż może to być nieco droższy koszt, to warto zainwestować w takie farby i tynki, które będą zabezpieczały nasz dom przed pojawianiem się grzybów czy zacieków.

Dobre zabezpieczenie

Po tym jak już pomalujemy elewację farbami o właściwościach zabezpieczających, nic nie stoi na przeszkodzie, aby lepiej zadbać o ochronę ścian. W tym celu na rynku można znaleźć odpowiednie preparaty, które dodatkowo zabezpieczają, przed powstawaniem grzybów i glonów, które mogą być największą bolączką ze wszystkich zanieczyszczeń. Środki te doskonale pozbywają się niechcianych zabrudzeń i zielonych nalotów i powstrzymają powstawanie kolejnych.

Przygotowanie do malowania

Trzeba pamiętać, że wszelkiego rodzaju małe przestrzenie w ścianach są idealnym mieszkaniem dla wszelkiego rodzaju organizmów i grzybów, szczególnie jeśli w okolicy jest sporo wilgoci. Właśnie dlatego, przed malowaniem elewacji, warto zapełnić wszelkiego rodzaju ubytki, których nie powinno zresztą być. Ścianę łatwiej czyści się, kiedy jest całkowicie płaska, a często w ubytki nie sięgniemy szmatką czy szczotką, aby pozbyć się brudu. Łatwiej będzie nam utrzymać czystość, dzięki zadbaniu o wypełnienie najmniejszych nawet przerw.

Systematyczność – jednorazowe zabezpieczenie to za mało!

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jednokrotne zabezpieczenie ścian nigdy nie wystarczy. Przynajmniej raz do roku dobrze jest dokładnie obejrzeć elewację pod kątem zabrudzeń od zacieków, nalotów solnych czy grzybów i glonów. Im szybciej pozbędziemy się zabrudzenia tym lepiej, ponieważ nie powiększy się one zanadto, a ponadto zaczniemy szybciej przeciwdziałać rozwijaniu się mikroorganizmów. Dzięki systematyczności, elewacja będzie nam służyć przez długie lata!
Więcej o malowaniu i oczyszczaniu elewacji możecie poczytać pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-malowanie-elewacji-poznaj-10-praktycznych-porad

Dodaj opinię