O czym należy pamiętać podczas montażu paneli podłogowych?

Panele podłogowe w salonie

Panele podłogowe to bardzo estetyczny sposób na urządzenie każdego wnętrza. Można je szybko ułożyć i łatwo dostosować do stylu aranżacji przestrzeni. Zazwyczaj są układane jako podłoga pływająca, czyli bez konieczności trwałego przytwierdzania do podłoża. Bardzo popularne jest łączenie paneli bez kleju, z systemem montażu typu click. Układanie takiej podłogi nie wymaga specjalistycznego sprzętu, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad. Dzięki nim panele podłogowe będą wyglądały niezwykle estetycznie i służyły przez wiele lat bez konieczności naprawy i wymiany.

Aklimatyzacja paneli

Poprawnie montowane panele podłogowe muszą być poddane aklimatyzacji w miejscu montażu. Powinno to trwać przynajmniej przez 2 dni, a w pomieszczeniach temperatura powinna wynosić od 12 do 21 stopni Celsjusza. W tym czasie nie powinny być otwierane okna, bo panele zmieniają swoje wymiary pod wpływem zmiennej temperatury i wilgoci. Aklimatyzacja ma na celu przygotowanie paneli do ułożenia i ma szczególne znaczenie w przypadku modeli laminowanych. Należy też pamiętać, że panele podłogowe powinny być wyjmowane z opakowania bezpośrednio przed montażem.

Szczelina dylatacyjna

Układanie paneli jako podłoga pływająca nie wymaga kleju. Nie powinny one dotykać elementów konstrukcyjnych budynku, które pod wpływem warunków pogodowych mogą zmieniać lekko swoją objętość. Bez stosowania się do tej zasady panele podłogowe z czasem mogą zmieniać swoje położenie i nachodzić na siebie lub pękać. Odstęp pomiędzy panelami a ścianą powinna wynosić około 10-20 mm, w zależności od rozmiaru pomieszczenia. Po zakończeniu prac tak uzyskana szczelina dylatacyjna może być maskowana przez ozdobną listwę przypodłogową, nie wpływa to więc na estetykę wnętrza.

Przygotowanie podłoża

Właściwy montaż paneli można rozpocząć od razu po zakończeniu prac instalacyjnych. Podłoże musi być czyste, suche i równe, co najlepiej zweryfikować za pomocą poziomicy. Wszystkie nierówności powyżej 2 mm mogą wpływać na trwałość paneli i należy je usunąć. Na przygotowanym podłożu trzeba położyć folię paroizolacyjną o grubości około 0,2 mm. Zabezpiecza ona przed rozwojem pleśni i grzybów, poza tym będzie wspierać prawidłową wentylację pomieszczenia. Następna warstwa to izolacja akustyczna, która zwykle jest wykonywana z pianki polipropylenowej lub tektury budowlanej. Podkład pod panele podłogowe będzie chronił także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sposób układania paneli

Panele podłogowe należy układać prostopadle do okna lub zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych dochodzących z okna umieszczonego naprzeciwko drzwi wejściowych. Dzięki temu miejsca łączeń paneli są mniej widoczne i cała podłoga wygląda bardziej estetycznie. Montaż warto rozpocząć od pełnego panelu, a docinany może być ostatni rząd. Pierwszy rząd trzeba natomiast układać wzdłuż ściany i łączyć najpierw krótsze boki paneli. Przesunięcie poprzecznych łączeń powinno wynosić przynajmniej 40 cm. Listwa maskująca powinna być montowana zawsze do ściany. Jeśli po montażu drzwi ocierają się o powierzchnię podłogi, należy je nieznacznie skrócić, aby nie powodować uszkodzenia paneli.

Szeroka oferta firmy Meister

Prawidłowo ułożone panele podłogowe poprawią estetykę każdego wnętrza. Wysokiej jakości produkty można znaleźć na stronie Meister.pl. Firma oferuje produkty pozwalające na uzyskanie trwałej podłogi o oryginalnym wyglądzie. Podczas produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie sprawiające, że panele Meister sprawdzą się w każdym warunkach, zarówno w pokoju dziennym, przedpokoju, jak i kuchni. Dzięki temu można urządzić przytulny dom i cieszyć się estetyczną podłogą przez wiele lat.

Dodaj opinię