Ochrona przeciwpożarowa dużych i małych obiektów

Systemy przeciwpożarowe cieszą się dynamicznie rosnącą popularnością. Nic dziwnego- okazuje się bowiem, że bardzo skutecznie potrafią on minimalizować ryzyko pożaru oraz wszelkie negatywne skutki, jakie ten ze sobą niesie, jak na przykład straty materialne czy zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Systemy przeciwpożarowe stały dziś niemalże podstawowym wyposażeniem każdego budynku użyteczności publicznej, ale coraz częściej pojawiają się również w prywatnych domach i mieszkaniach, co również nie dziwi, bo normalnym odruchem ludzkim jest chęć ochrony siebie, swoich bliskich oraz całego swojego dobytku. Na rynku pojawia się coraz więcej systemów przeciwpożarowych, trzeba przy tym zaznaczyć również, że są one coraz bardziej zaawansowane pod względem technicznym. Osoby, które nie znają się na tym, mogą mieć poważny problem z wyborem odpowiedniego systemu, dlatego warto pokrótce wyjaśnić, że można je bardzo ogólnikowo podzielić na proste i na te bardziej złożone systemy przeciwpożarowe.

Ochrona PPOŻ – małe budynki

Proste systemy składają się wyłącznie z urządzeń alarmujących, to znaczy z różnego rodzaju czujników (dymu, ognia, tlenku węgla i tym podobnych), które w razie pojawienia się ryzyka pożaru, zaczynają wydawać sygnały świetlne oraz dźwiękowe. To bardzo skuteczny system do prywatnych domów czy malutkich budynków. Jednak w przypadku większych i bardziej skomplikowanych budynków, zdecydowanie bardziej sprawdzają się systemy, w skład których wchodzi tak zwana centrala.

Ochrona PPOŻ – duże budynki

Jak działają takie systemy? Oczywiście w ich skład również wchodzą urządzenia alarmujące, czyli wspomniane już wcześniej czujniki, jak również ostrzegacze manualne. Dodatkowo jednak, systemy te wyposażone są w tak zwaną centralę, którą można porównać do „serca” całej instalacji. Do właśnie centrala odbiera sygnały z wszystkich urządzeń, i to właśnie ona „steruje” całym systemem alarmowym w postaci dźwięków, sygnałów świetlnych czy nawet automatycznych zraszaczy. Tego rodzaju systemy są przeznaczone przede wszystkim do ochrony dużych budynków.

Więcej o możliwościach systemów przeciwpożarowych dowiesz się na http://www.asd.pl/systemy-p-poz

Dodaj opinię