OGRÓD W STYLU HOLENEDERSKIM

Jeżeli planujecie aranżacje swojego niewielkiego ogrodu w regularny i uporządkowany sposób, proponujemy urządzenie go w stylu holenderskim. Cechą łączącą wszystkie tego typu ogrody jest wyjątkowa prostota i oszczędność wyrazu. Dodatkowym atutem, który może skłonić do decyzji, by urządzić ogród właśnie w takim stylu, jest fakt, że implementacja holenderskich pomysłów na nasze podwórko jest niezwykle łatwa i przychodzi naturalnie, bowiem Niderlandy i Polska znajdują się w tej samej strefie klimatycznej.

JAK WYGLĄDA HOLENDERSKI OGRÓD PRZYDOMOWY?

Ze względu na to, że ma przeważnie małą powierzchnię, powinien być zaprojektowany z dbałością o każdy cal. Holenderskie ogrody są pełne geometrycznych kształtów i przemyślanie poprowadzonych linii. Jakie więc elementy powinien zawierać tego typu projekt?

  • ŻYWOPŁOTY

Niewysokie, równo przycięte żywopłoty są nieodzowną częścią holenderskich ogrodów. W Niderlandach powszechną praktyką jest, aby zastępować za ich pomocą wszelkiego rodzaju ogrodzenia i murki. Poza tym ich użycie pozwala na rozplanowanie ogrodowej przestrzeni poprzez wytyczenie granic na jej obszarze. Z pozoru jednolity i uporządkowany ogród holenderski może skrywać w zakamarkach zasłoniętych żywopłotami rozmaitego typu roślinność czy rzeźby.

  • ROŚLINNOŚĆ

W ogrodzie holenderskim przeważają drobne rośliny. Karłowate drzewa mogą być sadzone zarówno w glebie, jak i w donicach. Popularnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie krzewów, które starannie przycina się w rozmaite kształty. Warto się także zdecydować na udekorowanie ogrodu ozdobnymi kwiatami, jak na przykład tulipany, z których przecież Holandia słynie. Jeśli chodzi o gatunki roślin, to przy projekcie ogrodu w stylu holenderskim możemy pozwolić sobie na pewną różnorodność w wyborze. Należy jednak pamiętać, że wówczas powinniśmy zasadzić je w pewnej odległości od siebie i podzielić odpowiednio wedle typów, aby nie naruszyć powściągliwego charakteru całości aranżacji.

  • RZEŹBY I DEKORACJE WODNE

Urządzając ogród w stylu holenderskim nie można zapomnieć o rzeźbach. Te powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce – zrobione głównie z marmuru. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie modernistycznych rzeźb o geometrycznych kształtach, te będą stanowić świetne dopełnienie dla całości regularnie zaprojektowanego ogrodu. Innym, bardzo powszechnym w Niderlandach rozwiązaniem, jest wkomponowanie dekoracji wodnych w wystrój ogrodu. Urocze małe kanaliki, fontanny i oczka wodne sprawdzą się w tej roli idealnie. Całość wystroju możemy delikatnie podkreślić skromnym oświetleniem punktowym, które wieczorami oraz w nocy będzie nadawać ogrodowi dodatkowego uroku.

Ogród w stylu holenderskim powinien być urządzony tak, by na pierwszy rzut oka panował tam ład i harmonia. Po chwili jednak okazuje się, że to tylko pozorne wrażenie, a sam ogród w rzeczywistości jest miejscem niezwykle różnorodnym, pełnym zaskoczeń i niespodzianek. Kluczem do uzyskania tego efektu jest dekoracja ogrodu przeprowadzona wedle ściśle przemyślanego planu.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-holenderskim-inspiracje-i-porady

Dodaj opinię