Ogrodzenie drewniane czy metalowe?

Materiał z którego wykonane jest ogrodzenie musi być dopasowany do stylu domu oraz charakteru sąsiadującej zabudowy i otoczenia. Inne ogrodzenie wybiera się do wiejskiego domku, a inne do działki w mieście. Ogrodzenie jest wizytówką posesji – warto zadbać, by prezentowało się atrakcyjnie.

Ogrodzenia metalowe zwykle są zrobione z aluminium lub stali. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest siatka przymocowana do metalowych słupków. Do bardziej dekoracyjnych ogrodzeń możemy zaliczyć przęsła, wykonane z kutych elementów lub płaskowników i kątowników. Ogrodzenia gabionowe to również bardzo atrakcyjne i niebanalne rozwiązanie. Składają się one z pionowych słupków, które można wypełnić kamieniem lub drewnem.

Konserwacja metalowych ogrodzeń

By ogrodzenie przez lata spełniało swoje funkcje, trzeba o nie dbać. Działanie wody, słońca, różnice temperatur oraz skoki ciśnienia mogą przyczynić się do powstania korozji. Renowację należy powtarzać co kilka lat lub częściej, jeśli powierzchnia ogrodzenia tego wymaga. W pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże, usuwając zabrudzenia, rdzę lub łuszczącą się farbę. Następnie na odtłuszczoną i osuszoną powierzchnię można nałożyć warstwę farby gruntowej lub podkładu antykorozyjnego. Ostatnim krokiem jest malowanie dekoracyjne.

Ogrodzenia drewniane buduje się wykorzystując sztachety, żerdzie i bale. Zazwyczaj materiałem, który wykorzystuje się do ich budowy jest sosna, świerk lub dąb. Występują w wielu formach: od płotu z prostych sztachet, przez płoty z desek czy bali, aż do ogrodzeń złożonych z betonowych lub kamiennych przęseł połączonych z drewnianymi deskami. Ogrodzenia drewniane, w zależności od formy, mogą komponować się z domami tradycyjnymi, wiejskimi i modernistycznymi.

Renowacja drewnianego płotu

Drewniane ogrodzenie powinno być konserwowane przynajmniej raz w roku. Systematyczne działanie pozwoli ochronić konstrukcję przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, wilgocią, szkodnikami i grzybem, a także zachować estetyczny wygląd przez długie lata. W jaki sposób szybko odnowić drewniane ogrodzenie? Odpowiedź znajdziesz tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/szybka-renowacja-plotu-w-4-krokach

Dodaj opinię