Każde wnętrze wymaga odpowiedniej oprawy, żeby nabrało swoistego, tylko dla niego charakterystycznego stylu i atmosfery. Aby tak się stało, należy je odpowiednio zwizualizować i zaprojektować. Projektowanie wnętrz to sztuka, która wymaga wyobraźni i wiedzy z wielu dziedzin życia.
Dobry projektant wnętrz nie tylko jest artystą, który potrafi dekorować każde pomieszczenie – kolorem, meblem, odpowiednią podłogą i dodatkami. Dobry projektant wnętrz to człowiek, dla którego nie jest obca historia, historia sztuki, współczesna moda i trendy, ale i psychologia.
Rola projektanta wnętrz
Projektowanie wnętrz odbywa się najczęściej pod klienta – tego konkretnego, który przychodzi zamówić usługę, bo stracił wenę twórczą, w swojej wyobraźni nie widzi całości pomieszczenia albo po prostu nie wie, co i gdzie ustawić i jak dobrać odpowiednie kolory. Projektant najpierw – jak dobry lekarz powinien zebrać odpowiedni wywiad – porozmawiać o tym, co klient lubi, czym się interesuje, poznać jego marzenia i miejsca, w jakich lubi przebywać. To wszystko ma wielkie znaczenie. Projektowanie wnętrz to nie tylko prosta sztuka dekoracji, to także znajomość psychologii.
Wizja lokalna
Gdy już projektant zbierze potrzebne mu informacje powinien udać się na wizję lokalną. Na miejscu przychodzą najlepsze pomysły! Wnętrze – każde ma jakąś swoją historię – oddycha i żyje, a w nim przyszły mieszkaniec, to jedyne wnętrze musi mieć duszę, być odpowiednio zespolone w jedną całość. Wizja lokalna jest także potrzebna do zwymiarowania pomieszczeń. Dobrze jest także wykonać dokumentację fotograficzną, nawet mimikę i gesty klienta.
I można potem przystąpić do pracy, ubierając nagie ściany i podłogi w farby, tynki dekoracyjne, cegły, drewno i inne materiały tak, by tworzyły nierozerwalną indywidualną całość, a nasz klient był zadowolony i polecał kolejnym osobom projektanta.
Czy takie dekorowanie wnętrz zachwyciłoby właśnie Ciebie? Dla mnie jest to idealne podejście do klienta, tylko osobiście spotkałam niewielu projektantów, którzy właśnie tak a nie inaczej działają, chociaż powinni.