Wygoda, prostota i elegancja. Ta kombinacja ponadczasowych mebli i spokojnych kolorów pozwoli stworzyć salon w klasycznym i pożądanym stylu. Jakie reguły obowiązują w tym nurcie?
Zasady stylu klasycznego.
- Klasyczny nie znaczy pełen przepychu! To prawda, że klasyczne wnętrza idą w elegancję i zawierają zdobienia w postaci dodatków. Nie należy jednak przesadzać, idąc w ciężki barok lub tandetne dodatki. Klasyczny salon to taki, w którym będzie zachowana równowaga.
- Symetrycznie- zachowanie symetrii jest kluczem do zachowania klasycznego stylu, pozwala to uniknąć wnętrzarskiego bałaganu. Spoglądając w linii prostej i pod różnymi kątami na pomieszczenie powinniśmy widzieć zgodność między początkiem i końcem linii. Przykładowo- dwie lampki ścienne rozłożone równo nad kanapą.
- Musi być porządnie. Przy aranżacji klasycznego salonu należy koniecznie zadbać o jakość materiałów, z których korzystamy. Klasyka jak można się domyślać to również klasyczne tworzywa. Drewno, skóra, kryształ- wszystko wysokiej jakości!
Warto zaznaczyć, że styl klasyczny we wnętrzach jest bardzo podobny do stylu angielskiego, co może być dla nas ogromną inspiracją. Dzięki dodaniu elementów brytyjskiego domu do popularnego stylu klasycznego możemy nadać naszemu mieszkaniu nutki indywidualizmu.
Kolorystyka stylu klasycznego
Najważniejsze zasady urządzania salonu w stylu klasycznym już za nami. Teraz warto zastanowić się nad kolorystyką. Jeśli chodzi o duże powierzchnie jak ściany i meble- wyróżniamy dwa najpopularniejsze zestawy- beże, brązy i wszelakie odcienie kawy, oraz szarości. Wszystko połączone z bielą. Klasyka może kojarzyć nam się z blaskiem złota i srebra, lecz ono sprawdzi się jedynie w dodatkach. Złote ramki, żyrandol, srebrne uchwyty w komodzie.
Akcentem kolorystycznym będą w klasycznym wnętrzu tkaniny. Przytłumione zielenie, turkusy i błękity pięknie sprawdzą się na zasłonach i dywanach. Dodadzą wnętrzu życia, z zachowaniem eleganckiego looku.
Kominek w klasycznym salonie- nic dodać, nic ująć!
Tutaj mamy ogromne pole do popisu i źródło potencjału. Jeśli w salonie jest kominek- powinniśmy zrobić z niego centrum pomieszczenia. Delikatnie rzeźbiony, w marmurowej zabudowie- podkreśli klasykę i nada bogatego akcentu. Mimo wyniosłego zamysłu kominek jest źródłem przyjemnej, rodzinnej atmosfery. Jeśli nie jest on w zasięgu naszych możliwości, warto pokusić się o imitację trzaskającego ognia.
Jeśli kominek będzie wystawny- zrezygnujmy z innych dodatków, pozostawmy jedynie lekkie akcenty. Przed kominkiem możemy dodać kolorystyczny akcent w postaci ekskluzywnego miękkiego dywanika we wcześniej wymienionym turkusie.
Trzymaj się zasad i nie daj się ponieść.
Styl klasyczny we wnętrzach jest ponadczasowy i bardzo uniwersalny. Niestety łatwo się w nim zgubić i doprowadzić d przesady. Warto zaplanować szczegółowo każdy element, zanim przystąpimy do urządzania salonu.
Mimo że to salon jest sercem domu- nie zapominaj o innych pomieszczeniach. Styl klasyczny ma do siebie to, że powinien być wykorzystany w całości. Inaczej będzie wyglądał nienaturalnie niczym kadr wyrwany ze starego angielskiego filmu.