Każdy chciałby, aby jego mieszkanie było jedyne, niepowtarzalne i z charakterem. Trzeba jednak przyznać, że osiągnięcie takiego efektu nie jest łatwe, a czasami nastręcza problemów nawet zawodowym projektantom. Na szczęście jednak ciekawe aranżacje można z powodzeniem wykreować samodzielnie. Wystarczy bowiem odrobina zmysłu estetycznego, nieco wiedzy i jakieś ciekawe, odnalezione na strychu lub na targu staroci drobiazgi i sprzęty aby stworzyć wyjątkowy, mały salon w stylu vintage.
Salon w stylu vintage – aranżacje
Nie sposób nie zauważyć, że ostatnio projektanci wręcz zachłysnęli się stylem vintage. Nic jednak dziwnego. Ten mariaż nowoczesności ze sztuką użytkową lat 60., 70. i 80. to nie tylko gwarancja uzyskania niepowtarzalnej aranżacji z charakterem, ale również szansa na osiągnięcie tego stosunkowo niskim kosztem. Co więcej, umiejętne połączenie starych mebli i dekoracji z nowoczesnymi sprzętami daje elegancki, ponadczasowy efekt. Szczególnie dobrze będzie prezentował się salon w stylu vintage loft. Surowe, kamienne lub ceglane ściany, wystające kable, rury i przewody czy przeszklenia skontrastowane z miękkimi, pikowanymi kanapami na skośnych nóżkach, starymi stolikami kawowymi czy delikatnymi, kolorowymi tkaninami, narzutami oraz zasłonami zyskują nowy, cieplejszy wygląd.
Salony w stylu vintage – detale
Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego urządzając salon w stylu vintage nie można zapominać o detalach. Warto zainwestować w stary porcelanowy wazon z Ćmielowa czy Chodzieży lub bardziej współczesny, stylizowany z Bolesławca. Postawiony na komodzie, w sezonie wypełniony goździkami lub tulipanami wspaniale podkreśli charakter aranżacji nawiązując do najpopularniejszych w PRLu kwiatów. Doskonałym pomysłem będzie również kryształowa karafka na alkohol i utrzymane w podobnej konwencji kieliszki. Z kolei stare, charakterystyczne dla PRLu taborety z powodzeniem mogą pełnić funkcję nietypowych kwietników.
Salon w stylu vintage – ekologiczne rozwiązanie
Warto na koniec podkreślić, że salon w stylu vintage to w dużej mierze rzeczy z odzysku, które w tych aranżacjach zyskują drugie życie. Tym samym jest to konwencja bardzo przyjazna dla środowiska, redukująca generowanie śmieci oraz odpadów i zanieczyszczeń podczas produkcji nowych mebli i bibelotów. Krótko mówiąc, poza wymiarem estetycznym, vintage posiada również odsłonę etyczną i w związku z tym powinien „przemówić” do świadomości wszystkich osób ceniących sobie dbałość o środowisko naturalne. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/ponadczasowy-salon-w-stylu-vintage-5-wyjatkowych-aranzacji