Ściana nad blatem kuchennym- jak ją wykończyć

Aranżując wygląd kuchni, kolor ścian i rodzaj mebli to nie jedyna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę. Diabeł tkwi w szczegółach i to one mogą sprawić, że nasze pomieszczenie nabierze takiego charakteru o jakim marzymy. Z biegiem czasu na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej materiałów, a w internecie przybywa pomysłów nie jest więc trudno zorientować się w istniejących możliwościach. Ściana nad blatem w kuchni jest miejscem bardzo narażonym na różnego rodzaju zachlapania i zabrudzenia dlatego warto by była ona wykończona czymś więcej niż mało odporną na wszelkie czynniki, farbą.

Jakim materiałem wykończyć ścianę nad blatem

To jak wykończymy ścianę nad blatem w nasze kuchni zależne jest od stylu w jakim chcemy ją zachować. Jeśli w naszej głowie widnieje wizja bardzo przytulnej, klasycznej kuchni, najlepiej zdecydować się na cegłę lub drewno. W kuchni nowoczesnej, w stylu loftu sprawdzi się szkło, beton i wymieniona wyżej cegła. Natomiast dla fanów odważnych wzorów i naturalnych widoków, perfekcyjnym wyborem może okazać się fototapeta. Ważne by materiał ulegał ciężej zabrudzeniom niż farba albo by pozwalał na łatwe wyczyszczenie powierzchni. Na wstępie należy także zastanowić się nad budżetem jakim dysponujemy i zdecydować czy wybieramy naturalne materiały czy ich zamienniki lub sam ich motyw. Fototapeta zawierająca obraz cegieł sprawdzi się tak samo dobrze jak faktyczna cegła, będąc przy tym o niebo tańszym materiałem.

Szkło nad blatem kuchennym

Jednym z łatwiejszych w czyszczeniu i konserwacji materiałem jest szkło. Niezwykle łatwe w utrzymaniu, dodatkowo odbija światło wprowadzając do kuchni trochę przestrzeni. Szkło jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem dlatego też pasuje właśnie do takiego stylu. Decydując się na ten materiał możemy wybierać z szerokiej palety kształtów i kolorów w jakim jest produkowane. Aranżując kuchnię w stonowanych odcieniach, najlepiej postawić na szkło gładkie i bezbarwne, jednak gdy ściana nad blatem ma być głównym elementem dekoracji i wprowadzać do pomieszczenia charakteru można zdecydować się na szkło barwione. W takim wypadku ściana ta może być w wyrazistym kolorze występującym tylko w tym miejscu dlatego reszta elementów w kuchni powinna być w odcieniach neutralnych. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania ich przy pomocy specjalnych uchwytów co zdecydowanie ułatwi ich czyszczenie, które i tak jest bardzo łatwe gdyż wystarczy przetrzeć je odtłuszczającym detergentem.

Drewno nad blatem kuchennym

Klasycznym materiałem, który zawsze wygląda modnie i elegancko jest drewno. Sprawdza się ono wszędzie w tym oczywiście nad blatem w kuchni, tym bardziej jeśli nasze wnętrze ma być motywowane naturalnością. Warto wspomnieć, że aby drewno służyło jak najdłużej trzeba je odpowiednio impregnować inaczej po jakimś czasie wszelkie plamy będą na nim bardzo widoczne. Impregnacje najlepiej przeprowadzać przy pomocy odpowiedniego lakieru do drewna czy oleju. Mimo to drewno nad blatem kuchennym sprawdzi się idealnie i wprowadzi niepowtarzalną przytulną atmosferę.

 

Przeczytaj więcej na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/sciana-nad-blatem-kuchennym-5-pomyslow-na-jej-wykonczenie

Dodaj opinię