Japończycy słyną z perfekcji i zamiłowania do naturalnej prostoty określanej coraz popularniejszym u nas terminem wabi sabi. Nic zatem dziwnego, że cechy te znalazły odzwierciedlenie również w projektowaniu ogrodów. Staranne zaplanowanie każdego, nawet najmniejszego detalu, perfekcyjne wykonanie i pieczołowita pielęgnacja sprawiają, że, paradoksalnie, przestrzenie te zachwycają naturalnością. Na pytanie jak wygląda ogród japoński, najprościej bowiem odpowiedzieć: jak wycinek malowniczego krajobrazu.
Jak urządzić ogród japoński?
Wszystko to, zwłaszcza w połączeniu z głęboką wschodnią filozofią, która w Kraju Kwitnącej Wiśni jest nierozerwalnie związana zarówno z pielęgnacją, jak i kontemplowaniem ogrodu, brzmi dość skomplikowanie. Tak naprawdę jednak, każdy może z łatwością zaaranżować taki krajobraz na własnej działce. Wystarczy wcześniej zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim, należy wiedzieć, że ogród japoński opiera się na zasadzie czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i ognia. Bardzo ważny w krajobrazie jest element ruchu, dlatego nie może w nim zabraknąć wody. Najlepszym wyborem będzie strumień lub kaskada, jednak jeden, a nawet kilka stawów również dobrze zdadzą egzamin. Aby tchnąć w nie nieco więcej życia, warto zakupić kolorowe rybki oraz rośliny, zwłaszcza popularne na Wschodzie lotosy. Dobrze tu jednak podkreślić, że jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy posiadać przy domu cieku wodnego, można go z łatwością zastąpić wyspanym na ziemi i zagrabionym na kształt fal i wirów wodnych żwirem. W ten sam sposób robią to zresztą często sami Japończycy, zwłaszcza w zenistycznych ogrodach przyklasztornych. Ostatnią istotną kwestią są rośliny. Tutaj najlepiej postawić na różaneczniki, azalie, magnolie, tawuły oraz iglaki. Nie może też zabraknąć symbolu Japonii, czyli drzewka bonsai.
Ogród japoński – aranżacje
Czasami właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się, jak urządzi ogród japoński na małej przestrzeni? Zresztą, tak naprawdę pytanie to zadawane jest w przypadku jakiegokolwiek ogrodu. Tutaj jednak jest dobra wiadomość. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni do perfekcji opanowali tworzenie miniaturowych krajobrazów, wystarczy zatem poszukać inspiracji u źródeł. Przystępując do aranżacji własnej działki, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze ogród japoński ma przywodzić na myśl naturalny krajobraz, co za tym idzie, powinien harmonijnie łączyć się z pejzażem znajdującym się poza ogrodzeniem. Reguła ta tyczy się przede wszystkim domów położonych na obrzeżach lasów i łąk. Po drugie, oprócz wspomnianego już elementu wody, powinny się w nim znaleźć symbole górskich szczytów, pod postacią starannie dobranych pod kątem kształtu kamieni i głazów. Po trzecie wreszcie, do samej pielęgnacji ogrodu warto podejść podobnie, jak robią to Japończycy, czyli jak do formy medytacji. Dzięki temu nie tylko efekt końcowy będzie lepszy, ale również sama praca stanie się okazją do wyciszenia, wartości niemal bezcennej w dzisiejszym świecie. Więcej inspiracji znajdziecie pod tym adresem:https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-w-stylu-japonskim-porady-eksperta