Dziś przy wykańczaniu wnętrz, bardzo często wykorzystuje się technologię suchej zabudowy. Dzięki niej można między innymi szybko postawić ściany lub też wykonać zabudowę mało estetycznych instalacji w łazience. Wykorzystać ją można na naprawdę różnorodne sposoby, dlatego warto przyjrzeć się jej podstawowym zastosowaniom.
Jakie są najważniejsze zastosowania suchej zabudowy?
Pierwszą możliwością jej zastosowania, jest przede wszystkim wyrównanie ścian. Z krzywymi ścianami mamy do czynienia przede wszystkim w starszym budownictwie, ale również i nowe budynki mieszkalne czasem odbiegają pod tym względem od norm. Wyrównywanie tego wszystkiego tradycyjnymi metodami, jest bardzo czasochłonne. Przy pomocy suchej zabudowy można natomiast to zrobić szybko i bezproblemowo.
Sucha zabudowa pomaga również w stawianiu ścianek działowych. Bardzo często wynika potrzeba rozdzielenia pewnych pomieszczeń, przykładowo aby stworzyć dwa oddzielne pokoje dla swoich dzieci lub rozdzielić salon i sypialnię. Dzięki tego typu zabudowie można wykonać to stosunkowo szybko, omijając wszelkie mokre prace. Takie rozwiązanie poprawi również akustykę w pomieszczeniu oraz jego izolację termiczną, a zatem wynikają z tego same plusy.
Sucha zabudowa sufitu to także możliwość, z której bez wątpienia warto skorzystać. W ten sposób można wykonać sufit podwieszany, z którym wiąże się kilka korzyści. Przede wszystkim dzięki niemu można zamaskować instalacje elektryczne oraz wentylacyjne. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, to obniżenie sufitu wpłynie zmniejszenie również rachunków za ogrzewanie. Kolejna kwestia to natomiast sama estetyka. Sufity podwieszane prezentują się bardzo elegancko, a niektóre z nich stanowią same w sobie ozdobę pomieszczenia.
Wykorzystanie suchej zabudowy w przestrzeni łazienki
Sucha zabudowa może zostać wykorzystana tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, również w łazience. Konstrukcje z karton-gipsu, świetnie spisują się w trakcie zabudowywania różnego rodzaju instalacji. W łazience biegnie natomiast sporo rur, trzeba schować w odpowiedni sposób również stelaż WC lub zabudować ścianki wanny. Na taką suchą zabudowę można później położyć standardowe płytki ceramiczne lub pomalować ją farbami, które sprawdzą się w łazience.
Dzięki takiej zabudowie można także estetycznie zorganizować przestrzeń do przechowywania w łazience. Można stworzyć wnękę w ścianie i tam umieścić chociażby szafkę. Wystarczą wówczas zazwyczaj fronty, a zawiasy można wkręcić po prostu we fragmentu suchej zabudowy. Szafka tego typu będzie wyglądać estetyczniej, jest praktyczna i w środku może być wyłożona po prostu kafelkami. To naprawdę bardzo estetycznej podejście do tematu, a kupno jakiejś specjalnej szafki, przestaje nas już wtedy interesować.
Możemy również zabudować suchą płytą g-k blat, a pod nim ukryć pralkę. Zazwyczaj takie sprzęty są na wierzchu, a niekoniecznie wygląda to dobrze pod względem wizualnym. Czasem lepiej jest zatem postawić na taką zabudowę, gdzie pralka będzie ukryta może za jakimiś małymi drzwiami przesuwnymi.
Warto jednak mieć świadomość tego, że stosując suchą zabudowę w łazience, należy wykorzystywać do tego odpowiednie płyty, mające odporność na wilgoć. Te standardowe posiadają ją, ale jedynie do określonego poziomu. W łazience wilgoć potrafi być natomiast naprawdę wysoka, dlatego trzeba dostosować odpowiednio materiał. Jak widać suchą zabudowę można wykorzystać na różne sposoby i przede wszystkim w różnych wnętrzach. Warto z niej korzystać, ponieważ daje wiele możliwości.
Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/10-sposobow-na-wykorzystanie-suchej-zabudowy-we-wnetrzach