STYL LOFTOWY

Trend na mieszkanie w stylu loftowym utrzymuje się niezmiennie od kilku lat. Często styl loftowy jest przypisywany jedynie mieszkaniom w starym budownictwie ze względu na dostępność materiału niemal od ręki. Chodzi tu  o czerwone stare cegły, z których często zbudowane są stare kamienice, ukryte pod grubą warstwą tynku oraz stary beton, tworzący ten unikalny styl wnętrzarski. Industrial nawiązuje do dawnych przemysłowych wnętrz fabryk, które zostały przerobione na mieszkania. Dlatego utarło się, że styl loftowy kocha to co stare i z przeszłością. To jednak nie oznacza, że nie mamy szans uzyskać dobrego efektu industrialnego w nowym mieszkaniu.

Salon w stylu loftowym

Pokój dzienny jest wizytówką naszego domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu z rodziną i to w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości, warto więc urządzić go w sposób dopracowany i oryginalny. Jednym z kluczowych elementów stylu industrialnego jest przestrzeń. Nie należy przesadzać z ilością mebli, a raczej zdecydować się na minimalizm. Jeśli dysponujemy dość małym pomieszczeniem możemy optycznie je powiększyć dodając lustra. Sprawią one, że pokój będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości.

Industrialne ściany

Lofty cechują się stonowanymi barwami zazwyczaj w odcieniu szarości, bieli bądź czerni. Kolory te często są zestawiane z czerwoną cegłą, która stanowi idealny kontrast. Warto pamiętać, że wykorzystanie cegły nie jest konieczne w aranżacji loftowego wnętrza. Można również pomalować ściany na biało bądź szaro i ograniczyć tworzenie tego stylu do użycia odpowiednych dodatków i mebli.

Typowymi industrialnymi ścianami są ściany betonowe, zostawione bez żadnych dodatkowych elementów wykończeniowych.

Meble w salonie w stylu loft

Styl loftowy kojarzy się z surowością i chłodem. Czy da się urządzić salon w stylu industrialnym łącząc przy tym surowość wykończenia, a nie tracąc poczucia przytulności i ciepła? Wszystko jest kwestią odpowiednich dodatków. Meble, poduszki w odcieniach niebieskiego i czerwonego dodadzą pomieszczeniu ciepła. Warto pamiętać, że bez względu na styl w jakim urządzamy nasz salon jego centralnym punktem jest zawsze kanapa. We wnętrzu loftowym możemy śmiało zdecydować się na dużą, miękką i wygodną kanapę. Będzie stanowiła kontrast dla surowego tła. Styl loftowy romansuje też z drewnem i metalem. Dlatego do naszej kanapy warto zdecydować się dla odmiany na minimalistyczny kawowy stolik wykonany w całości z drewna lub surowego metalu. Dodatkowe komody i półki mogą być wykonane z tego samego materiału co stolik, dzięki temu całość będzie spójna.

Oświetlenie i dekoracje

Lampy w stylu industrialnym są zazwyczaj minimalistyczne. Ich budowa ogranicza się do samej żarówki zawieszonej na linie lub umieszczonej na metalowym stelażu w finezyjnym kształcie. Mają nawiązywać do przemysłowego charakteru tego stylu. Zaszaleć możemy dobierając dodatki. Tutaj abstrakcyjne wzory na poduszkach i różnorakie tkaniny będą mile widziane. Wszystko zależy od naszej wizji. Jeśli surowość pomieszczenia nam nie przeszkadza możemy ograniczyć się do jednokolorowych dodatków w minimalistycznym stylu.

Mieszkanie w stylu loftowym może mieć wiele wymiarów i możemy przy niewielkim nakładzie pracy zmieniać jego charakter. Nadawać mu więcej surowości i industrialnego charakteru albo przemycić trochę dodatków pozwalających nieco ocieplić pomieszczenie. Warto próbować i eksperymentować, tak aby nadążyć za trendami wnętrzarskimi i nie oswoić się z nudnym pomieszczeniem pozbawionym wyrazu.

 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/salon-w-stylu-loft-5-pomyslow-na-industrialny-wystroj

Dodaj opinię