Urządzamy wnętrza w ciemnych kolorach – 5 wskazówek

Ciemne kolory we wnętrzach nadają mu szlachetności i tajemniczości. Taka paleta barw świetnie wygląda z nowoczesną stylistyką. Ciemne kolory sprawdzą się w stylu industrialnym bądź eklektycznym, ale nie tylko. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od twojej wyobraźni. W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak urządzić wnętrze w ciemnych kolorach, tak by nie było smutne i przytłaczające, ale zachęcało do pozostania w nim na dłużej.

1. Najciekawsze rozwiązania na ciemne ściany w salonie

Ciemne kolory we wnętrzach sprawdzą się w sypialni. To idealne rozwiązanie na to pomieszczenie, ponieważ będzie sprzyjać naszemu wypoczynkowi i pozwoli na łatwiejszy sen. Jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne tworzą nam z pokoju jaskinię. To od oświetlenia i dodatków zależy, czy takie wnętrze będzie przytulne. Od tej zasady nie ma wyjątków. Jasne wnętrza wydają się bardziej przestronne, jednak w przypadku niektórych pomieszczeń, jak choćby sypialni, ważniejsze od wrażenia przestronności jest poczucie przytulności. Aby wnętrze było eleganckie, do kolorystyki w odcieniu ciemnej szarości i grafitu wybierz jasnoszarą narzutę i dodatki w kolorze zgaszonego pudrowego różu.

2. Ciemna kolorystyka w salonie

Zasada o której przeczytałeś w poprzednim podpunkcie sprawdzi się także w salonie. Ciemne kolory na ścianach pozwolą na delikatne pomniejszenie pokoju, dzięki czemu przestrzeń zyska na szlachetności i nie będzie tak przytłaczająca swoją przestronnością. Ciekawy efekt, dla odważnych, zyskasz malując na ciemne kolory nie tylko ściany, ale także i sufit. Istotny jest także ostateczny efekt, jaki daje farba. Aby wnętrze było optycznie pomniejszone, farba powinna mieć matowe wykończenie. Jeżeli jednak chcemy zyskać przestronność, powinniśmy wybrać farbę z błyszczącym efektem.

3. Baza ciemnych kolorów we wnętrzu

Urządzanie w ciemnej kolorystyce może być trudne dla niedoświadczonego dekoratora. Warto więc trzymać się pewnych proporcji, by nie wprowadzić bałaganu we wnętrzu. Należy wybrać sobie kolor bazowy, który będzie stanowił trzy czwarte wyposażenia i kolorystyki naszego wnętrza. Pozostały kawałek niech stanowią dodatki i akcesoria w dwóch innych kolorach. Zachowanie takich proporcji pozwoli ci na utrzymanie wizualnego porządku w pomieszczeniu.

4. Zaskakujące pomysły na aranżację ścian w ciemnych kolorach

Oprócz pomalowania ścian na ciemne kolory, możesz także poprawić nastrój w pomieszczeniu decydując się na tapetę lub fototapetę. Możliwości jest wiele. W nowoczesnych wnętrz będą pasować fototapety z widokami miast, które nadadzą wnętrzu trójwymiarowości i je powiększa. Natomiast do pokoju urządzonego w stylu angielskim można wybrać tapetę w bogatą ornamentykę lub motywy roślinne. Tapety i fototapety nie musisz kłaść na wszystkich ścianach, mozgą one stanowić tylko akcent. Rozwiązaniem na podwyższenie pokoju lub jego obniżenie jest wybór tapet w pionowe lub poziome pasy.

5. Błysk w ciemnym wnętrzu

Ciemne kolory lubią szlachetne wykończenia. Polecamy ci dobór dodatków w odcieniu złota i srebra. Świetnie sprawdza się także metalowe uchwyt szafek lub ich fronty na wysoki połysk. Rozwiązaniem będzie także wyeksponowanie szkła i umieszczenie luster. To nie tylko sposób na optyczne powiększenie ciemnego pokoju, ale także na nadanie mu ciekawego charakteru.

 

Sprawdź więcej inspiracji w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-inspiracje-na-ciemne-kolory-scian-w-salonie

Dodaj opinię